fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google Alerts Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir?

Google Alerts Nedir , Google tarafından geliştirilmiş bir bildirim takip mekanizmasıdır. Takip işleminde  anlık, günlük veya haftalık olarak gelen kutunuza bilgilendirme mesajı göndermektedir. Google dizinine eklenen her konu hakkında (tuttuğunuz takım, hobileriniz, e-ticaret, dünya gündemi) gibi bir çok konuda kullanıcılara Gmail yoluyla haber vermenizi sağlayan bir özellik olarak tanımlanmıştır.

Google Alerts’in kullanım alanı çok geniştir, eğer bir markanız varsa, işletme sahibiyseniz Google Alerts size markanız hakkında yapılan iyi veya kötü yorumları gösterebilir, rakipleriniz hakkında bilgi alabilir, stratejilerinizi buna göre planlayıp sürekli olarak güncel kalabilirsiniz. Fakat Google Alerts kurmadan önce hedeflerinizi net bir şekilde belirlemenizi öneririz. Sadece kendi adınızı ya da marka isminizi yazacağınız bir kaç anahtar kelime, Google Alerts stratejiniz için çok da doğru bir yöntem olmayacaktır.

Hedefleriniz şunları içerebilir:

 • Markanız hakkında güncel kalmak
 • Blogların ve haber sitelerinin rakipleriniz hakkında neler söylediğini görmek
 • Sektörünüzdeki önemli değişiklikleri ve trendleri izlemek
 • Sektörünüzle ilgili ürettiğiniz içeriklere katkıda bulunmak için yeni kanallar bulmak

Google Alerts Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Google Alerts, belirli anahtar kelimeleri takip edebileceğiniz bir Google hizmeti olduğu için blog, haber siteleri, forum ve Youtube gibi birçok platformda paylaşılan içerikleri takip etmenize olanak sağlamaktadır. Google Alerts te belirli anahtar kelimeleri takip eden işletmeler bulunduğu için kullanıcılar bir konu ile ilgili hızlı bir şekilde bilgi alabilmektedir. Google Alerts sonuçları bir anahtar kelimeyi takip eden kişilere mail yolu ile gönderilmektedir  Bu sonuçları istediğiniz zaman google.com/alerts adresinden de görüntüleyebilirsiniz. Kısacası kullanıcılar bir içeriği aramak için zaman kaybetmemektedir.

Google Alerts te kullanıcılar mail alma zamanlarını ayarlayabilmektedir ve belirlenen saat ve tarihlerde Google tarafından bilgilendirilmektedir. Hakkınızda paylaşılan içerikleri günde bir kez veya haftada bir kez alabilirsiniz. Google Alerts sayesinde e-ticaret firmaları, haber siteleri, forum siteleri,  Youtube siteleri gibi birçok site türü içerikleri hakkında kullanıcılara bilgi verme oranlarını arttırabilmektedir.

Google Alerts, işletmeler tarafından kullanıldığında hedef kitlelerinde yer alan ve daha önce ulaşılmayan kişilere ulaşma imkânı sağlamaktadır. Google Alerts sayesinde işletmeler e-ticaret sitelerinin trafiğini hızlı bir şekilde arttırabilmektedir.

 

Google Alerts’i Tarayıcımıza Kolay Bir Şekilde Nasıl Kurarız?

1. Hesabınızı Oluşturun
Öncelikle, henüz bir Google hesabınız yoksa bir Google hesabı oluşturun.

2. Google Alerts’i açın
Google Alerts sayfasına gidin. İlgili link: https://www.google.com/alerts

3. Anahtar Kelimelerinizi Girin
Oluşturmak istediğiniz uyarı için anahtar sözcükleri girin.

4. Seçeneklerinizi Ayarlayın
Anahtar kelime kutusunun altında, “Seçenekleri göster” yazan küçük bir bağlantı bulunur. Bunun üzerine tıklayın.

 • Ne sıklıkla bilgilendirilmek istediğiniz
 • Tercih ettiğiniz dili seçin.
 • Kaç uyarı istediğinizi seçin.
 • Uyarılarınızın gönderilmesini istediğiniz e-posta adresi.
 • Google’ın hangi belirli kaynakları izlemesini istediğiniz.
 • İzlemek istediğiniz belirli bölge.

Bu seçeneklerin altında bir ön izleme görürsünüz. Bu, yeni uyarınızın oluşturulduktan sonra nasıl görüneceği hakkında bir fikir verecektir.

5. Uyarınızı Oluşturun
İşiniz bittiğinde “Uyarı Oluştur” u tıklayın.

6. Uyarılarınızı Gözden Geçirin
Uyarınız bir veya iki hafta boyunca çalıştıktan sonra, gerekirse sonuçlarınızda ince ayar yapmak için ayarlamalar yapmayı düşünün.

Örneğin, bölge seçeneğini “Herhangi Bir Bölge” olarak ayarladıysanız, ülkenin başka bir bölümünde sizinkilerle aynı ada sahip başka bir işletme olduğunu keşfedebilirsiniz. İşletmenizle gerçekten ilişkili olmayan uyarılardan kaçınmak için bölge ayarını değiştirmeyi unutmayın.

 

Google Alerts Kimler Tarafından Kullanılır?

Google Alerts kullanmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok sorulan sorulardan birisi Google Alerts kimler tarafından kullanılır sorusudur. Google Alerts genellikle;

 • Öğrenci
 • Akademisyen
 • Haber Siteleri
 • Ajanlar
 • Araştırma Ekipleri
 • Yatırımcılar
 • İş adamları
 • Bireysel kullanıcılar

gibi kitle grupları tarafından daha fazla kullanılmaktadır. Bununla beraber sağlık sektörü, e-ticaret sektörü gibi sektörlerde de Google Alerts kullanıldığı bilinmektedir. Sizler de Google Alerts kullanabilir ve belirli konuları daha yakından takip edebilirsiniz.

Paylaş

taha@seogezegeni.com

SEO & Dijital Pazarlama

3 Yorumlar
 • Avatar
  Arda Özeçoğlu
  Nisan 29, 2022 at 1:24 pm

  Bilgilendirici bir içerik olmuş. Tebrikler

 • Avatar
  Yavuz Berat Karaşah
  Nisan 29, 2022 at 2:33 pm

  Tüm soru işaretlerim çözüldü. Faydalı olmuş, elinize sağlık

 • Avatar
  Dilara Arda
  Nisan 30, 2022 at 12:27 am

  harika bir yazı teşekkürler

Yorum Bırakın

Teklif Alın