fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Google cezaları, site sahiplerinin daha kaliteli bir web sitesi oluşturmalarına yardımcı olur. Ceza denince akla gelen olumsuzluklar aslında sitenin daha kullanışlı bir hale gelmesi için oluşturulan olumlu ama caydırıcı cezalardır.

Sitesinin görünür olmasını isteyen ve tanınmasını amaçlayan firma sahipleri genelde SEO ve dijital pazarlama hizmetleri alır. Bu hizmetler doğru stratejiyle yönetildiği zaman olumlu geri dönüş almak kolaydır. Ancak işin her ayrıntısını bilmeyen özellikle çalışma planını Google cezalarını göz önünde bulundurmadan yapan kişiler sonrasında ceza almanıza yol açabilir.

Google’ın Sevmediği Site Yanlışları

Google, sitenizde oluşturulan her şeyi onaylamayabilir. Bunun sonucunda ilk başta bir uyarı verir. Uyarıyı dikkate almayan site sahibi sonrasında cezadan kaçamaz.

Sandbox Filtresi

Sandbox cezası, site için en önemli ve siteye en çok zararı verebilecek bir cezadır. Sadece arama motorlarındaki sıralamasına değil tüm site için bir tehdit oluşturabilir. Bu ceza, sitenin aramalarında geri düşüşe neden olabilir. Daha büyük bir ceza alınmışsa bu sitenin aramalarda görünmemesine bile sebep olur. Site için yapılan bütün SEO çalışmalarını sıfırlayan bu cezanın birkaç sebebini açıklayalım.

 • Ani backlink alımı.
 • Özgün içeriklerin üretilmemesi, kopya içerik fazlalığı.
 • Hedeflenen anahtar kelimelerden alakasız anahtar kelime kullanılması.
 • Alakasız backlink fazlalığı.

Bu yanlışlar yapıldığında sitenizin Sandbox filtre cezası alması kaçınılmazdır.

Sandbox Cezasından Nasıl Kurtuluruz?

Tüm SEO çalışmalarını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 • Site içerisinde özellikle anasayfada alakasız görseller, metinler varsa onları hemen kaldırmalı ve yerine sektörünüzle alakalı metinler girmeli, uygun başlıklar atmalısınız.
 • Alt sayfaları kontrol etmeli ve yanıltıcı içerik bulunmadığına emin olmalısınız.
 • Sitenizdeki içeriklerin özgünlüğünü kontrol etmelisiniz. Google, özgün içerik bulunmayan siteleri tespit eder ve türlü uyarılar verir. Eğer bu uyarıları dikkate almazsanız ceza almanız kaçınılmazdır. O yüzden sitenizdeki içerikleri detaylı bir şekilde analiz etmelisiniz. Bunun için özgünlük kontrolü yapan sitelerden yardım alabilirsiniz.
 • Eğer cezayı almanızın sebebi sitedeki içerikler değilse backlink kontrolü yapmanız gerekmektedir. Ani ve aşırı backlink alımı varsa bunu durdurmalısınız. Doğal ve kaliteli backlink alımı siteniz için en iyisi olacaktır. Alınan aşırı backlinklerden de kurtulmalısınız.

Bomb Cezası

Bomb cezasında sitenizin sıralaması cezanın büyüklüğüne bağlı olarak geriler. Bu gerilemenin en büyük nedeni de birçok kelimeden link alınmasıdır.

Peki Bomb cezası nasıl kaldırılır? Bu cezadan korunmak için site sahibinin ilk başta bu linkleri azaltması gerekir. Sonrasında ise kaliteli link araştırması yapıp sıralamasının yükselmesini sağlamalıdır.

Kopya İçerik Cezası

Google, kopyala yapıştır tarzı içerikleri hiç sevmiyor. Bir site içerisinde fazla kopya içerik gördüğünde sitenin sıralamasını gözle görülebilecek şekilde düşürüyor. Kopya içerik cezasını almamak veya bu cezadan kurtulmak için en önemli şey özgünlük.

Kopya İçerik Cezasını Nasıl Önleyebilirim?

Bu ceza için özgün içerik çıkartmak çok önemli çünkü Trustrank isimli uygulama artık kopya içerikleri çok rahat çıkartabiliyor. Siz gözden kaçırsanız bile bu uygulama, kopya içerikleri analiz ettiğinden sitenizin sıralamasının düşmesi çok olası. İçerik özgünlük kontrolü yapan birçok site bulunmakta. Sitenizde yayınlamadan önce bu kontrol sitelerinde içerikleri analiz ettirmek size hem kolaylık sağlayacak hem de sitenizin sıralamasının kopya içeriklerden dolayı gerilemesini engelleyecektir.

Kopya İçerik Cezası

Cloacking & Sneaky Yönlendirmeleri

Cloacking yani gizleme yöntemini kullanan sitelerin amacı trafik artışı değil de arama motorlarında en üst sırada görünmektir. Yani bir anlamda araya kaynayan ve bizi amaçlarımızdan uzaklaştıran siteler diyebiliriz. Bu siteler SEO uygulamalarına önem veriyor ama amacı sadece arama motorlarında en üstte görünmek.

Sneaky yöntemi ise amaca yönelik tıklanan linkin aslında başka bir sayfaya yönlendirmesidir. Kullanıcı, isteklerini karşılamak amacıyla tıkladığı linkten başka bir sayfaya yönlendirilir. Ancak Google buna da bir çözüm yolu bulup sayfalara şikayet butonu koymuştur. Bu tarz sitelere girdiğinizde rahatça o siteyi şikayet edebileceksiniz.

Manuel Spam İşlem Cezası

Eğer organik trafiğiniz ve arama sıralamanızda büyük bir düşüş görüyorsanız sitenizi aratarak görünür olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Çünkü Google, istemediği davranışları gösteren siteleri Manuel Spam cezasını veriyor ve bu da sıralamanızda çok büyük bir düşüş yaşamanıza sebep oluyor. Genelde manipülasyon ile sıralamasını arttırmaya çalışan sitelere uygulanan bu cezanın başka sebepleri de bulunmakta.

Manuel Spam Cezasının Nedenleri?

-Sitenin kopya ve yinelenen içerikler barındırması.

-Casus yazılımlar ile Google’ı manipüle etmeye çalışmak.

-Doğal görünmeyen site bağlantı çıkışları.

Peki, Manuel Spam cezasından nasıl kurtulabilirsiniz? İlk başta web sitenizin durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Sonrasında aldığınız backlinkleri analiz etmeli ve uygun olmayanları elemelisiniz. Yeni backlink alırken de üstteki kriterlere dikkat ederseniz cezayı bir daha alma ihtimaliniz düşecektir.

Tam Spam Cezası

Google’ın verdiği cezalar arasından en ağırı ve en çözümü zor cezalardan biri de Tam Spam cezasıdır. Bu cezayla siteniz “deindex” alır ve sitedeki tüm içerikleriniz sıralamadan kalkar. Kısaca anlatmak gerekirse siteniz ve içerikleriniz artık görünmez hale gelir. Çünkü Google sitenizi kalitesiz ve işe yaramaz bulacak, görünmez hale getirecektir. Bu ceza siteniz için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır çünkü cezayı tam anlamıyla bitirecek bir çözümü yoktur. Bu ceza sitenize oldukça büyük hasar verecektir. Zaman geçtikten sonra siteniz sıralamalarda yükselme gösterse de bu kalıcı olmayacaktır. İniş çıkışlar gösterecektir.

Tam Spam Cezası

Tam Spam cezası neden alınır?

Siteniz bu cezayı aldıysa Google kalite yönergeleri çiğnenmiş, Google Panda ve Google Penguin güncellemeleri uygulanmamış demektir. Bir diğer sebebi ise site içinde doğal olmayan çok çalışma yapılmasıdır. Google, bu yapılan çalışmalar sonucunda sitenizi ve içeriklerinizi sıralamadan çıkarabilir, görünmez kılabilir.

Kullanıcı Kaynaklı Spamlar

Bu ceza sizin elinizde olmayan bir cezadır. Sitenize gelen kullanıcılardan dolayı siteniz spam alır ve sıralamalardan düşer. Bu kullanıcılar genelde sitenizdeki blog yorumları, forum kısmı ve kullanıcının yaptığı site içi yorumlardan kaynaklanır.

Kullanıcı Kaynaklı Spam Cezasından Nasıl Kurtuluruz?

Bu cezadan kurtulmak için sitenizde anti-spam uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların bazı şeyleri gözden kaçırma riskine karşı zaman zaman manuel kontroller yapmanız bu cezadan korunmanızı sağlayacaktır.

Google Cezaları Almamak İçin Manuel Kontroller

 • Kalitesiz ve doğal olmayan backlinklerin tespit edilmesi. Bu backlinklerin listeden çıkarılması.
 • Ani ve aşırı backlink alımının durdurulması. Kaliteli ve işe yarayacak backlink analizi yapılması.
 • Aşırı bir SEO çalışması yapılmışsa bunun sonlandırılması.
 • Site içi optimizasyonların kontrolü ve gerek varsa düzeltilmesi.
 • Ayrıntılı arama motoru analizi.
 • Kırık bağlantı tespiti ve sorunun çözümlenmesi.
 • Anahtar kelime filtrelerinin kontrolü.
 • Sitede yinelenen içeriklerin bulunmaması ve özgün içerik kontrolünün yapılması. Özgün olmayan kopya içeriklerin site içerisinden çıkarılması.
 • Site içindeki güncel olmayan veya okuyucuları yanıltan içeriklerin kaldırılması. Gerekirse içeriklerin baştan güncellenmesi.
 • Kullanıcıların sayfa içinde kalma sürelerinin ölçülmesi ve buna göre bir çalışma yürütülmesi.
 • Agresif reklamların kontrolünün sağlanması.
 • Sitenin varsa sosyal medya başarısının ölçülmesi.
 • Kalite puanı kontrolü ve puanın arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır.

 

Paylaş

gamze@seogezegeni.com

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın