fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri Değişiyor!

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri Değişiyor!

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri Değişiyor!

Google’da reklam vermek anahtar kelimeler üzerine kurulu bir sistemdir. Doğru bir hesap yönetimi için Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri iyi bilinmelidir. Anahtar kelimelerimizi hangi aramalarda görüneceğini belirleyebilmemizde anahtar kelime eşleme türleri büyük rol oynamaktadır.

Google son yapacağı güncellemeyle sıralı eşleme ve geniş eşleme türlerinde değişiklik yapacağını duyurdu. 18 Şubat itibariyle sıralı eşleme ve geniş eşleme anahtar kelimeleri aynı kullanıcı aramalarıyla eşlenmeye başlanacak.

Geniş Eşleme Sıralı Eşleme ile Birleştiriliyor. Geniş Eşleme Düzenleyicisi Kaldırılıyor.

Google kullanıcılarının müşterilerine ulaşmalarını hesaplarındaki anahtar kelime yönetimini kolaylaştırabilmek adına sıralı eşleme ve geniş eşleme düzenleyicide değişikliğe gidiyor.

Bu yeni değişiklik geniş eşleme veya sıralı eşleme türlerinin altında bulunan ve aktif olarak kullanılan tüm anahtar kelimelerde uygulanabilecektir. Yeni getirilen eşleme türüne sıralı eşleme adı verilecek ama mevcut sıralı eşleme türünden farklı olacaktır. Değişiklikle beraber anahtar kelime yönetimi kolaylaşacak ve zamandan tasarruf edinilebilecektir.

Bahsedilen değişiklik birkaç hafta sürecektir. 2021 Nisan ayına kadar Google bu durumun tam fonksiyon faaliyetine geçmesini öngörmektedir. Tüm geniş eşleme düzenleyicileri ve sıralı eşleme terimlerinin birbirleriyle aynı işlevselliği görmesi beklenmektedir.

Değişikliklerden etkilenecek ilk diller ise şunlardır, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe, Portekizce ve Rusça. Geriye kalan dillerse (Türkçe dahil) güncellemeleri Temmuz ayına kadar alacaktır.

Google’ının bize vermiş olduğu örnek ile güncellenmiş sıralı eşleme şöyledir, New York City’den taşınmak isteyen kişilere ulaşmak isteyen şirket olduğunuzu varsayalım. Kullanıcılar güncellenmiş sıralı eşleme ile Boston NYC kelimesiyle taşınmak isteyen insanlara ulaşabilir.

Google Ads Güncellenmiş Sıralı Eşleme

Google Ads Güncellenmiş Sıralı Eşleme

Aşağıda, yenilenen anahtar kelime eşleme türlerinin nasıl değişeceğini gösteren daha fazla örnek yer almaktadır:

 

Geniş eşleme düzenleyici anahtar kelime

 

Güncellemelerden sonra artık eşleşmeyecek sorgular

+özgeçmiş +hizmetleri Özgeçmiş eklemek için bazı müşteri hizmetleri becerileri nelerdir
+en +iyi +spor +ayakkabılar Yürümeye başlayan çocuklar için spor ayakkabılarda en iyi fiyatlar
+kullanılmış +yazıcılar Papatya çarklı yazıcılar kullanan şirketler

 

 

Sıralı eşlemeli anahtar kelime

 

Güncellemelerden sonra eşlenecek sorgular

“izmir’de tatiller” İzmir’deki tatil yerleri
“uzun kollu elbise” Uzun kollu dantel elbise
“kadın botları” Yeni kadın botu 37 numara

 

Geniş Eşleme Düzenleyicisine Ne Olacak?

Google yeni eşleme düzenlemesiyle beraber hem sıralı hem de geniş eşleme düzenleyici anahtar kelimelerle yeni eşleme davranışına geçecektir. Bu değişim her iki eşleme türüne de uygulanacağı için herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecektir.

Google performans verilerinizi saklayacağı için anahtar kelimelerinizi taşımanıza gerek kalmayacaktır. Temmuz ayından itibaren geniş eşlemeli anahtar kelimeler kullanamayacağınızı hatırlatır şimdiden yeni sıralı eşlemeli anahtar kelimeler oluşturmanızı öneririz.

Geniş eşleme, açık arttırmaya girerken (herhangi bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğini karar vermek için) Ads hesabı içerisindeki ek sinyalleri birbirine bağlamaya başlayacaktır.

Reklam Verenler İçin Yeni Kelime Eşleme Türleri Ne Anlama Geliyor?

Değişiklik ile beraber eşleme türüne göre ayrılmış tüm kampanyalarda veya reklam gruplarında, mevcut hesap performansı üzerinde etkileri ve harcama dağılımlarıyla ilgili olduğu unutulmamalıdır.

 • Gerektiğinde performansınızı izlemeli ve bütçe değiştirilmelidir. (Değişiklikler nedeniyle trafikte dalgalanma olabilir bu nedenle gerekli ayarlamalar şimdiden yapılmaya başlanmalıdır.)
 • Trafikte bir düşüş görülebilir. Reklam hesabında veya kampanyada çok sayıda geniş eşleme varsa yeni düzenlemelerle beraber anahtar kelimeler daha az terimle eşleşecektir. Bu da trafiğin düşmesine neden olabilir.
 • Trafikte bir artış görülebilir. Reklam hesabında veya kampanyada çok sayıda sıralı eşleme varsa yeni düzenlemelerle beraber anahtar kelimeler daha fazla terimle eşleşecektir. Bu da trafiğin artmasına neden olabilir.
 • Negatif anahtar kelimeleri kullanılmaya devam edilebilmektedir. Bu yeniliğin negatif anahtar kelimeyi etkilemediğini unutmayınız.
 • Geniş eşleme kelimelerinin çok yoğun kullanıldığı hesaplar, düzenlenen eşleme türüne uyum sağlayamazsa hacimde en büyük azalmayı görecektir.
Paylaş

hatice@seogezegeni.com

Dijital Pazarlama Uzmanı

2 Yorumlar
 • Avatar
  Volkan Bey
  Haziran 27, 2021 at 12:05 pm

  merhaba çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum

 • Avatar
  Özge K.
  Eylül 27, 2021 at 9:42 am

  Soru işaretlerini gideren, açıklayıcı bir yazı olmuş Hatice Hanım. Merak ettiğim bir konuydu, teşekkür ederim.

Yorum Bırakın

Teklif Alın