fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Google mobil öncelikli indeksleme, Google’ın web site sayfalarını indekslerken öne çıkan önemli bir konu. Bilindiği üzere Googlebots, web siteleri hem desktop hem de mobil olacak şekilde ayırt etmeksizin indekslemekteydi. Ancak 2016 yılından sonra mobil kullanımın daha da hız kazanmasıyla mobil aramalar da artmış ve haliyle web sitelerinin mobile sundukları hizmet daha da önem arz etmeye başlamıştı. 2018 yılında Google tarafından yayınlanan bir duyuru aracılığıyla artık bu ikili indeks düzeninde mobilin daha da ön planda olduğu, mobil aramaların daha da arttığı söylenerek zaten ön plana çıkan mobil verilerin, indekslenirken de artık öncelikli olacağı söylendi. Böylece ”mobil öncelikli indeskleme” kavramı ortaya çıkmış oldu.

Mobil Öncelikli İndeksleme Siteyi Nasıl Etkiler?

Cevap çok basit. Mobil kullanımın ve aramaların bu denli önem kazandığı günümüzde, kullanıcıya sitemizle kaliteli bir mobil deneyim yaşatamazsak haliyle rakiplerimizden geride kalmış oluruz. Sıralamamız da zamanla gerileme kaydediyor. Yani haliyle SEO’ya etkisi de bir gerçek. Google’ın bile site sürümlerinde mobil sürümü öncelikli kabul edeceğini söylemesi ve belki masaüstü aramalarda bile mobil sürümlerin öncelikli oluşu bizim de web sitemizde birkaç değişiklik yapmamızı zorunlu kılıyor.

Google’ın bildirdiğine göre şöyle de bir durum var ki responsive (duyarlı) tasarımdan yararlanan ve dynamic serving’i kullanan web sitelerin genel olarak pek bir değişiklik yapmasına gerek yok. Ancak bunları sağlamayan web site sahiplerinin bazı yenilikler yapmaları gerekiyor.

Ne Yapmamız Gerekiyor?

Öncelikle bizim için temelde önemli olan noktalar; sayfa hızı, sayfanın yüklenme süresi ve içeriğin mobile göre doğru bir şekilde entegre edilmesi. Detaylı bir şekilde sıralarsak:

  • İçeriğimizin masaüstündeki kalitesi kadar mobildeki kalitesi de oldukça önemli. Üstelik bu sadece metinle ilgili değil. Sayfa içerisindeki görseller, videolar da aynı oranda kaliteli ve düzgün biçimde çalışıyor olmalı.
  • Masaüstü yapısal verilerin mobil için kullanılmayacağını bilmemiz gerekiyor. Google’a göre mobil için ayrı olarak kullanacağımız yapısal veriler, mobil öncelikli indeksleme konusunda oldukça büyük önem arz ediyor.
  • Masaüstü sürümde yer alan title ve description gibi ögeler mobil sürümle eşdeğer olmalı ki mobil kullanıcıların doğru yönlendirilmesi mümkün olsun. Sonuçta hepsi bize ait içerikler.
  • Bu bahsedeceğimiz madde, duyarlı tasarım ile mobil versiyonu kullanan web site sahiplerini etkilemese de ”m.example.com” alt domain tarzı bir domaine sahip kullanıcıların, sunucu kaliteleri oldukça önemli. Mobil sürümle birlikte artacak olan tarama sayısını kaldırabilen bir sunucu, olumsuz tecrübelerin yaşanmasını da haliyle engelleyecek.

Duyurunun yayınlanmasının ve sistemin uygulanmaya başlanmasının üzerinden bayağı süre geçmesine rağmen Google duyurusuna, web site sahiplerini rahatlatıcı bir hatırlatma da ekliyor. Bu sistemi yakından takip ettiklerini ve ağırdan alarak yavaş bir biçimde yürüttüklerini söyleyerek değişime henüz ayak uyduramamış web site sahiplerine de zaman tanıdıklarını belirtiyor.

 

Paylaş
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın