fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Influencer Marketıng Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketıng Nedir?

Bu sorunun cevabına öncelikle Influencer kelimesinin anlamını öğrenerek en temelden başlayabiliriz. Influencer, “etkileyen” anlamına gelmektedir. Influencerlar, insanların davranışlarını, düşüncelerini büyük ölçüde etkileyen veya değiştiren kişilerdir. Dijital dünyada influencer, takipçi kitleleri tarafından, sosyal medya platformlarında bir güce ve popülerliğe sahiptir. Hitap ettiği kitleyi etkileyen bilirkişidir diyebiliriz. Bilirkişi konumlandırmasını ise influencerlar kendilerine vermez. O kişinin deneyimine, samimiyetine güvenen takipçi kitlesi verir. Influencerlar ünlü biri, internet fenomeni, vlogger veya blogger olabilir. Bu kişilerin oluşturduğu sadık takipçi kitleleri vardır ve bu kitleler Influencerlar’ın deneyimlerinden faydalanır, onlara güvenir ve inanırlar. Kısaca kitleleri etkileme gücü bulunan kişilerdir diyebiliriz. Influencerlar takipçi sayıları, hedef kitleleri gibi çok çeşitli özelliklere göre iki gruba ayrılırlar: Micro ve Macro Influencer.

Micro Influencer: Daha az takipçilidir ve genellikle düşük bütçeli kampanyalar için uygundur.

Macro Influencer: Yüksek takipçili, ünlü markalar ile iş birliği içerisinde bulunan büyük projeler için uygundur.

 

Influencer Marketing

 

Influencer marketing nedir? Dijital platformlarda kitleleri etkileme gücüne sahip olan kişilerin, hitap ettiği kitleyi satın alma konusunda yönlendirebildiği pazarlama stratejisine influencer marketing denir.

 

Influencer Marketing gücünü 3 kaynaktan almaktadır:

 

  1. Sosyal medya kanalları
  2. Orijinal, pazarlama odaklı içerik üretimi
  3. Tüketici güveni

 

Influencer Marketing, aslında bir tür WOMM (Word of mouth marketing – kulaktan kulağa pazarlama) uygulamasıdır. Sadık takipçi kitlesi tarafından önder olarak belirlenen bu kişiler kullandıkları ürünleri veya gittikleri bir yeri paylaştığında, ürün/mekân bilgisi hızla yayılır. Takipçileri ise önderlerinin seçimlerine güvenir ve benzerini yapmak ister. Sonuç olarak marka ve influencer iş birlikleri her iki taraf için faydalı sonuçlanır.

 

Doğru Influencer Nasıl Belirlenir?

 

Burada en önemli nokta, bulunduğunuz sektöre uygun bir influencer seçmektir. Kampanyanızın başarılı olması influencer’a bağlıdır. Eğer hizmetinizle ilgisi olmayan bir influencer seçerseniz ürünlerine veya hizmetlerinize istediğiniz ilgiyi göremezsiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken noktalar;

Erişim: Takipçi kitlesi yeterli mi? Takipçi sayısı organik mi?

Alaka: Influencer’ın içerik tarzı ve kişiliği markanıza uygun mu?

Etkileşim: Influencer’ın içerikleri beğeni ve yorum alıyor mu? Beğenileri ve yorumları organik mi?

Tecrübe: Benzer kampanyalarda daha önce çalışmış mı?

Platform: Kampanyanız için hangi platform daha etkili?

 

Sonuç olarak, doğru planlanmış bir reklam ve doğru Influencer seçimi ile markanızı milyonlara ulaştırarak Influencer Marketing gücü ile sadık bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz.

Paylaş

betul@seogezegeni.com

Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın