fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Facebook Retargeting (Yeniden Hedefleme) Nedir?

Facebook Retargeting

Facebook Retargeting (Yeniden Hedefleme) Nedir?

Dijital reklamcılığın önemli basamaklarından biri olan yeniden hedefleme (retargeting), kısaca açıklamak gerekirse sayfamızı ziyaret eden kullanıcılara tekrardan ulaşabilmemizi sağlayan, kullanıcılar sayfamızdan çıktıktan sonra reklamlarımızı onlara gösteren bir sistemdir. Yeniden hedeflemeyi tıpkı yeniden pazarlama (remarketing) da olduğu gibi ağırlıklı olarak e-ticaret siteleri kullanmaktadır.

Retargeting Nasıl Yapılır?

Retargeting, web sitemize giriş yapan kullanıcıların daha sonra Facebook veya Instagram’da gezinirken yeniden vermiş olduğumuz reklamlarla karşılaşmasıdır. Buradaki en önemli ayrıntı ise retargeting ile sadece web sitemize giriş yapan kullanıcıları hedefleyebiliyor olmamızdır. Yani sıfırdan bir potansiyel müşteri yerine potansiyel durumu daha yüksek olan web sitemizi ziyaret etmiş kullanıcıyı hedeflemiş oluruz. Üstelik bu kullanıcının web sitemize hangi yolla girmiş olduğunun bir önemi de yoktur. Google reklamları veya arama motorları organik arama sonuçlarından gelmiş olsun fark etmeksizin sitemize giriş yapan herkese Facebook ve Instagram üzerinden retargeting reklam modeliyle reklam gösterebiliriz.

E-ticaret sitelerinde ise retargeting, bir siteyi ziyaret eden kullanıcı siteden ayrıldıktan sonra kendi Facebook profiline girdiğinde, profil sayfasını eşleştirerek incelemiş olduğu markayı ve ürünleri göstererek yapar. Bu nedenle Facebook retargeting, dijital mecralardaki markalar için en etkili reklam modellerinden biri konumundadır.

Facebook Retargeting’in Sağladığı Yararlar Nelerdir?

  • Sitemizde aranan ürün ve verilen hizmet belirli bir kitleye ait olduğu için verilen reklam bütçesi daha az maliyetli olur.
  • Sitemizi daha önce ziyaret eden müşterilerimizin daha sonra piyasa araştırması yaparken bizi yeniden hatırlamasına olanak sağlar.
  • Belirli bir ürünü sattığımız müşterilerimizin karşısına satılan ürüne alternatif olan ürünleri de çıkarmamızı sağlar.
  • Online trafiği satışa dönüştürmemizi sağlar.
  • Hedef kitlemizi detaylı incelememize yardımcı olur.
  • Facebook’tan da trafik çekmemize ve dönüşümleri detaylı olarak izleyebilmemize yardımcı olur.

Facebook Retargeting Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yeniden hedefleme çalışmalarında stratejiye özen gösterilmelidir çünkü aynı reklamın defalarca müşteriye sunulması, marka hakkında müşterinin kafasında olumsuz etki bırakabilir.
  • Hizmetten memnun kalmayan ve siteye şikâyet oluşturmak için giren müşteriye bilinmeden yeniden hedefleme yapılması, müşterinin kafasında daha olumsuz düşüncelere neden olabilir.

Retargeting Nasıl Çalışır?

İki tip retargeting yöntemi mevcuttur. Bunlar; piksel temelli retargeting ve liste temelli retargeting tipleridir.

Piksel Temelli Retargeting

Piksel temelli retargeting yönteminin en çok kullanılan retargeting yöntemi olduğu bilinmektedir. Bu yöntemde web sitemize giren ziyaretçilere ürünlerimizi tekrar gösterme yolunu kullanırız. Sitemiz ziyaret edildiğinde, ziyaretçi tarafından fark edilmeyen bir JavaScript çalışır ve kullanıcıların bilgisayarlarına bir çerez yerleştirilir. Kullanıcılar sitemizden ayrıldıkları sonra yerleştirilen çerezler belli reklamların gösterildiği platformları tespit eder. Bu yöntemin en büyük avantajı, hızlı ve sistemli bir şekilde çalışarak reklamlarımızı seri bir şekilde çıkarmasıdır. İnceledikleri ürünleri ya da o ürünlere benzer modellerin karşılarına çıkmasını sağlar.

Liste Temelli Retargeting

Bu yöntem, kullanıcıların iletişim bilgileriyle çalışır. Kullanıcıların eposta adreslerini sisteme yüklediğimizde Facebook, kişileri tespit ederek onlara reklamlarımızı gösterir. Piksel temelli yönteme göre daha az kullanılır ama daha etkilidir çünkü kişilerin alışkanlıkları tek seferlik değil kayıtlı etkileşim üzerine belirlenmiştir. Bu yöntemin en büyük dezavantajı mail adresine ulaştığımız kullanıcıların Facebook için farklı mail adresi kullanıyor olma ihtimalleridir. Durum bu şekildeyken kullanıcı reklamlarımızı görmeyecektir. Bu da, listeyi genişletmek adına daha fazla çaba sarf etmek gerektiği anlamına gelir.

Paylaş

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın