fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Zararlı Backlinkler (Linkler) Nedir, Nasıl Reddedilir?

Zararlı Backlinkler (Linkler) Nedir, Nasıl Reddedilir?

Zararlı backlinkler, web sitenizde başka platformlar tarafından kötü bir niyetle web sitenize yönlendirilen backlink bağlantılarıdır. Bu web sitelerinin sizinle ya da kurumunuzla bir ilgisi yoktur. Dijital sektörlerde rekabetin giderek artmasına paralel olarak birçok web sitesi negatif SEO çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.  Söz konusu backlinkler Google arama motoru tarafından web sitenizin olumsuz değerlendirilmesine yol açar.

Zararlı bağlantıların web sitenize yönlendirilmesinin temel amacı Google nezdinde sitenizin sıralamasını düşürmektir. Özellikle bahis, olumsuz içerik barındıran sitelerden başta olmak üzere web sitenizle alakası olmayan içeriklere sahip sitelerden verilebilmektedir.

Bu yönde bir sorununuz olduğunu anlayabilmek için düzenli olarak backlink analizleri yapmalısınız. Belirlediğiniz zararlı backlinklerin sizinle bir alakası olmadığını Google’a bildirmeniz gerekiyor. Google botlarının sağlıklı değerlendirmesine yardımcı olarak zararlı backlink üzerine bir sorumluluğunu olmadığını anlatabilirsiniz.

Toxic backlink olarak da adlandırılan bu bağlantılar doğal olmayan bağlantılardır. Google Penguin güncellemesi sonrasında zararlı backlink profili bulunan web sitelerine verilen cezalar daha da ağırlaştı.  Web sitenize zarar veren bağlantılar organik olarak oluşabileceği gibi sizler çok fazla sayıda backlink almaya çalışırsanız bu durum da web sitenize zarar verebilir.

Zararlı Backlinkler (Linkler) Nasıl Reddedilir?

Zararlı backlinkleri reddetme durumu onlarla mücadele ederek gerçekleşebilir.  Zararlı backlinklerle mücadele edebilmek için kullanabileceğiniz en aktif analiz araçlarından biri Google Disavow Link Aracı olacaktır. Bu araç sayesinde zararlı backlinklerle bir alakanız olmadığını Google’a bildirebilirsiniz. Böylece Google tarafından yapılan değerlendirmede ceza almaktan kurtulabilirsiniz.

Zararlı backlinklerle mücadele etmek için şu adımları izlemelisiniz;

Web Siteniz İçin Backlink Analizi Yapın

Web sitenize zarar veren bağlantıları bulabilmek için öncelikle web sitenizde yer alan tüm backlinkleri analiz etmeniz gerekiyor.  Web siteniz için verilen backlinkleri ücretli ya da ücretsiz birçok SEO aracıyla ölçebilirsiniz. Bunun için Majestic SEO,  Ahrefs gibi birçok aracı kullanabilirsiniz.

Doğru analizler yapabilmek için birkaç aracı aynı anda kullanabilirsiniz. Yaptığınız analizler sonrasında backlinklerin hangi kaynaklardan geldiğini görebilirsiniz. Bulduğunuz tüm bağlantıları bir listede toplamanız gerekiyor. Buraya kadar sitenizdeki yararlı ya da zararlı olacak tüm backlinkleri belirlediniz.  Hangisinin web sitenize zarar verdiği konusunda buraya kadar bir fikriniz yok.

Listenizde Yer Alan Zararlı Backlinkleri Bulun

Yaptığınız backlink analizlerinden sonra listenizde yer alan verileri tek tek inceleyerek zararlı olanları ortaya çıkarmanız gerekiyor. Binlerce backlink bulunan web siteleri için tek tek analiz yapmak zor olabilir. Bunun için NetPeak Checker gibi toplu analiz yapabileceğiniz araçları bulabilirsiniz. Bu araçla web sitenizdeki backlinkleri kısa süre içinde tespit edebilirsiniz.

Web siteniz için yararlı olan backlinkler Alexa değeri yüksektir.  Bu yüzden filtreleme yaparken Alexa değerlerine göre sıralayarak web siteniz için yararlı olan backlinkleri listeden ayırabilirsiniz. Ülkemizde link reddederken yapılan en büyük yanlışlardan biri İngilizce linklerin filtrelenerek reddedilmesi.  Bu durumda sadece Facebook, Instagram ve Twitter gibi yüksek trafiği olan sosyal medya platformlarından linkleri reddettiğinizi belirtelim. Alexa değerine göre değerlendirme yapmak web siteniz için çok daha doğru bir davranış olacaktır.

Zararlı backlinkleri ararken dil kategorisinde de filtreleme yapmalısınız. Bu sayede yabancı bir dille açılmış olan bir siteden web sitenize gelen zararlı backlink olup olmadığını kolayca belirleyebilirsiniz.

NetPeak Checker adlı aracın önemli bir avantajı ise ilgili sitenin kendi ülkesindeki sıralamasını vermesi ve ülkenin bayrağını da listeye eklemesidir.  Bu sıralamaya “Alexa Local” adı verilmektedir. Dillere göre yaptığınız değerlendirmede etkili sonuçlar alamadığınızda Alexa trafik verileriyle sitenin hangi ülkeden açıldığını görebilirsiniz.

Buraya kadar web siteniz için zararlı olan tüm bağlantıları belirlediğiniz. Ancak şuan siz bunu bilseniz de Google henüz bilmiyor.

Tespit Ettiğiniz Zararlı Backlinklerin Google’a Bildirilmesi

Zararlı backlink reddetme işlemi aslında belirlediğiniz bağlantıları Google’a bildirilmesidir. Bunun için Google Disavow Link Aracına (Search Console) linkleri yükleyerek bildirim yapabilirsiniz. Bunun için “.txt metin dosyası” içinde tüm linkleri toplayarak araca yükleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra artık Google’ın tüm işlemlerden haberi olacaktır.

Söz konusu araç üzerinde sadece bir sayfadan gelen zararlı backlinki reddedebileceğiniz gibi bir web sitesinden gelen tüm zararlı bağlantıları da reddedebilirsiniz.  Sayfa bazında iptal etmek için sayfanın tam linkini girmeniz gerekiyor.  Ancak site düzeyinde reddetme işlemi her zaman web siteniz için daha yararlı olacaktır.

Bu araç üzerinde bağlantı dosyasında dikkat etmeniz gereken detaylar şöyledir;

 • Her satırda reddetmek istediğiniz bir URL ya da alan adı olmalıdır.
 • Bir alan adını reddedebilmek adına başına “domain:” eklemesi yapın. (domain.zararlisite.com)
 • Araca yüklediğiniz metin dosyasının UTF-8 ya da 7-bit ASCII olarak kodlanması gerektiğini unutmayın.
 • Dosya isminiz kesinlikle .txt ifadesiyle bitmelidir.
 • Satırlara # işaretini koyarak kendiniz için yorum ekleme şansınız vardır. Bu ifade ile başlayan satırları Google dikkate almamaktadır.

Bitirirken

Google Disavow Link aracına gerekli bağlantıları ekledikten sonra Google birkaç hafta içinde web sitenize zararlı olan backlinklerle alakanız olmadığını işleme alır. Reddettiğiniz bağlantıları bağlantılar raporunda karşınıza çıkacaktır.

Zararlı backlinklerden kurtulduktan sonra web siteniz daha sağlıklı bir backlink profiline sahip olacaktır. Böylece Google gözünde web sitenizin değeri artar. Web siteniz üzerinden doğal olmayan bağlantıların bulunduğuna dair bir uyarı aldıysanız yaptığınız işlemleri ve mağdur olduğunuz durumu anlatan kısa bir metinle tekrar değerlendirme talebinde bulunun.

Düzenli olarak backlink analizi yaparsanız web sitenize zarar veren bağlantıları erken dönemde ve az sayıdayken belirleyebilirsiniz. Böylece her zaman Google gözünde değerinizi koruyabilirsiniz. Zararlı backlinklerin analiz edilmesi ve değerlendirilmesi hakkında bilgi almak için bu gönderinin altından bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş

anilkales@gmail.com

1Yorum
 • Avatar
  Alican
  Aralık 25, 2023 at 7:31 am

  Elinize sağlık güzel konu olmuş.

Yorum Bırakın

Teklif Alın