fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

SEO Ajansı Nedir? Kimler SEO Ajansı İle Çalışmalıdır?

SEO Ajansı Nedir? Kimler SEO Ajansı İle Çalışmalıdır?

Pandemiyle beraber günümüzde internet yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Birçok firma internetin yaygın olarak kullanılmasıyla pazarlama faaliyetlerini dijital ortamda sürdürme kararı almıştır.

Rakipleriniz dijitalde sizden iyi olabilirler. Rakiplerinizin arkasında kalmanızın en temel nedenlerinden biri de rakiplerinizin doğru bir şekilde dijital pazarlama çalışmaları yapmalarıdır. Rakiplerinizin aksine sizin ise herhangi bir çalışmaya sahip olmamanız veya yapılan çalışmaların doğru olmaması sizin arka planda kalmanıza neden olmaktadır.

Dijital rekabetin arttığı bu dönemlerde rakip firmalardan bir adım öne çıkmanıza olanak sağlayan çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan biri olan SEO diğer adıyla arama motoru optimizasyonudur. SEO konusunda kişilere veya firmalara profesyonel olarak hizmet veren şirketlere ise SEO ajansı denir.

SEO ajansı, web sitenizin arama sonuçlarında ön sıralarda yer alması için profesyonel çalışmalar yürütür. Yapılan çalışmalar sayesinde internette arama yapan kullanıcılar ilk olarak web sitenizin sayfalarına ulaşırlar.

Günümüzde SEO hizmeti için profesyonel destek sağlayan ajanslar vardır. SEO ajansları, web siteniz için çalışmaların kusursuz şekilde yapılmasıyla başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olurlar. Web sitenizde yer alan bütün unsurların arama motoruna uygun bir şekilde optimize edilmesini sağlamaktadırlar. SEO ajansı, sadece site içi değil aynı zamanda site dışı çalışmalarda da profesyonel olarak destek sunmaktadırlar.

Bu yazımızda sizlere, “hangi durumlarda SEO Ajansı ile çalışılmalı veya çalışılmamalıdır?” sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Hangi Durumlarda SEO Ajansı ile Çalışılmalıdır?

SEO Ajansı seçimi yapılmadan önce arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.  Her markanın veya firmanın web sitesi için bünyesinde çalışacak SEO uzmanına ayıracak yeterli bütçesi olmayabilir. Bu gibi durumlarda dışarıdan SEO hizmeti alınmalıdır. Ayrıca SEO uzmanının yapacağı çalışmaların ölçümlenmesi ve denetlenmesi için de başka bir uzmanına ihtiyaç olacaktır. Böyle durumlarda SEO ajansı bütçenize uygun olan hizmetleri size sunacaktır. SEO Ajanslarında elinizdeki bütçeye uygun bir şekilde farklı SEO paketleri bulunur. İçerisindeki çalışmaları inceleyerek siz de kendinize en uygun paketi seçebilirsiniz.

SEO ajansıyla çalışılmasının bir başka nedeni, şahıs hizmeti verenlerden çok daha güvenilir olmasıdır. Bir ajansa güven, çalışmaların temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple SEO ajanslarıyla yapılacak işbirliği öncesinde sözleşme imzalanmaktadır. Bu şekilde SEO çalışmalarınızın koşullarını ve bitiş süresini sizler belirlemiş olursunuz. SEO Ajanslarının geniş hizmet yelpazelerinden ihtiyaç duyduğunuz alanlarda destek alabilirsiniz. Sitenizin gidişatını ajansınız tarafından yapılan raporlamalar ve toplantılarla takip edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda SEO Ajansı ile Çalışılmamalıdır?

Büyük veya küçük çaplı işletmelerin dijital dünyada ilerleme göstermesi ve kendilerini tanıtmaları için Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına ağırlık vermelidirler. Bu tür çalışmalarda ise SEO ajanslarından profesyonel destek alınması önerilir.

Sektörde doğru bir SEO ajansından yardım alan firmalar etkili ve başarılı sonuçlar alacaklardır. SEO ajansları sizlere en doğru yolu gösterip buna göre bir strateji çizer. Firmalarda bu gösterilen adımlara güvenerek önerilen noktaya gelme gayretinde bulunmalıdırlar. Bazı durumlarda firmaların SEO ajansı ile çalışmamaları önerilir. Peki, bu durumlar nelerdir? Hep beraber madde madde inceleyelim…

1. Çalışılacak SEO Ajansına Güven: Her şeyden önce çalışılacak SEO ajansı sizlere güven sağlamalı ve sunacağı hizmetleri şeffaf bir şekilde yürütebilmelidir. Eğer çalıştığınız veya çalışmak üzere olduğunuz ajans sizlere yeterince güven vermediyse SEO ajansı ile çalışmamanız gerekir.

Firmanızın veya kişisel siteniz için hedefleriniz konusunda her zaman net olmalısınız. İstediğiniz veya doğru SEO’yu size sağlayacağını düşündüğünüz güvenilir bir SEO ajansı veya uzmanı seçmelisiniz.

2. Sabırlı Davranmak İstemiyorsanız: Kısa bir sürede SEO çalışmalarından verim almak çok zordur. SEO uzun ve sancılı bir süreç gerektirebilir. Sektörünüz, rakipleriniz ve sizin için yürütülen SEO çalışmasının kalitesi arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızdaki süreyi etkileyen temel faktörlerdir. Bir başka faktör olan Google algoritma güncellemeleri de SEO başarısı süresini etkilemektedir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında bir SEO çalışmasının süresi veya başarıya ulaşma süresi kesin olarak bilinemez. SEO ajansı ile anlaştığınızda sabırsız davranıyor ve çalışmanızın ilk aylarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız SEO ajansı ile çalışmamalısınız.

Ayrıca burada unutulmaması gereken bir nokta da; çalışacağınız SEO ajansı sizlere “X süresinde kesin başarı” sunacağını söylüyorsa kesinlikle tercih etmemelisiniz. Çünkü SEO çalışmalarının net bir başarı tarihi olmaz.

3.Marka Bilinirliği Elde Etmeden Sadece SEO Çalışmalarına Güvenmek: Marka kurmak ve bu markayı kullanıcılara sadece SEO çalışmasıyla duyurmaya çalışmak elde edilecek başarı süresini uzatacaktır. SEO çalışmaları sizleri üst sıralara taşıyabilir ama hedef kitlenizin markanızı bilmesinde tek başına yeterli olmayacaktır. Eğer sadece SEO çalışması ile marka bilinirliği elde etmeyi düşünüyor ve gerçek bir trafik bekliyorsanız tek başına SEO ajansı ile çalışmanız önerilmez. Marka bilinirliğinizi arttırmak için dijital pazarlama ajanslarının sizlere sunduğu hizmetlerin tümünden yararlanmanız önerilir.

4. Kullanıcı Deneyimi (UX) için Bütçe Ayırmamak: Kullanıcı deneyimi (UX) ve SEO arasındaki ilişki birbiriyle doğru orantılıdır. Kullanıcı deneyimi diğer bir adıyla UX olarak bilinmektedir. UX; bir ürün ya da hizmeti kullanan kişilerin sitenizde ortaya koyduğu duygu ve davranışların bütünüdür. Web sitenizin üst sıralarda yer alabilmesi için Kullanıcı deneyimi (UX) için de ayrı bir bütçe ayrılmalıdır. Eski zamanlara kıyasla günümüzde sitede geçirilen süre, site tasarımının kodlama biçimi, kullanıcıların siteden hemen çıkma oranları gibi değişkenler arama motorları sıralamalarında önemlidir. Kısaca iyi bir SEO çalışması ve arama motoru sıralaması için kullanıcı deneyimine de bütçe ayırmanız gerekmektedir.

5. Google Sıralama Faktörleri: Google sıralama faktörlerinin 300’den fazla olduğunu duymuşsunuzdur. Bir SEO çalışmasından başarı elde etmeniz için bütün maddelerin biliniyor olmasına gerek yoktur. En fazla etkiye sahip sıralama maddelerinin bilinmesi SEO çalışmalarında başarı elde etmeniz için yeterli olacaktır. Google’ının 386 sıralama faktörünün tek tek uygulanmasını ve raporlanmasını bekliyorsanız bir SEO ajansıyla anlaşmamanız önerilir.

6. Büyük Rakip Analizi: Siteniz daha yeni ve yolun başındayken kendinizi 20-30 yıllık markalarla kıyaslama yapıyor ve onların elde ettiği başarıları kısa bir sürede elde etmek istiyorsanız SEO ajansıyla anlaşmamalısınız. Hiçbir SEO ajansı kısa sürede ve düşük bütçede sektörünüzün devi olan markaları geçemeyecektir.

7. Domain Otoritesi/ Sayfa Otoritesi: Domain otoritesi, web sitesindeki tüm domainlerin ve alt domainlerin gücünün ölçümlenmesidir. Sayfa otoritesi ise web sitenizdeki tek bir sayfanın ölçümlenmesidir. Sayfa veya domain otoritesinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılmasını istemiyorsanız SEO çalışması yapmanız da anlamsızlaşır. Domain otoritesi ve SEO birbirleriyle ilişkili kavramlar olduğu unutulmamalıdır.

8. White Hat SEO: What hat SEO çalışmaları, güvenli bir şekilde yürütülen arama motoru optimizasyonu diğer adıyla SEO çalışmalarını ifade eder. Yani web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için belli bir kurallara uygun çalışmalar yürütülmesidir. White hat SEO çalışması yerine farklı ve güvenilir olmayan SEO çalışmalarını tercih etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle SEO ajansı ile çalışmamalısınız.

Yukarıdaki belirtmiş olduğumuz maddeler sizler için herhangi bir kriterse ajans seçiminde bulunmamanız önerilir. SEO ajansları web siteniz için sizlere en doğru yolu gösterir ve stratejiler çizer. Sizin de bu adımlara güvenerek önerilen noktaya gelme gayreti göstermeniz gerekir. Ajansın sizin için uygulayacağı stratejileri yapmış olmak için değil Google’ı ve kullanıcılarınızı tatmin etmek için olduğunu unutmayınız.

 

Paylaş

hatice@seogezegeni.com

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın