fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google, Reklamlar İçin “Türkiye Yasal İşletim Maliyeti” Almaya Başladı

Google, Reklamlar İçin "Türkiye Yasal İşletim Maliyeti" Almaya Başladı

Google, Reklamlar İçin “Türkiye Yasal İşletim Maliyeti” Almaya Başladı

Google, Türkiye’de Google reklamları için 1 Kasım 2020’de hayata geçeceğini açıkladığı “Türkiye Yasal İşletim Maliyeti” ek ücretini 1 Aralık itibariyle almaya başladı. Türkiye’de Google Ads üzerinde reklam yayınlayan tüm reklamverenler için geçerli olan bu ek maliyet %5 olarak alınıyor. 2020 Kasım ayında yapılan toplam harcamanın %5’i 1 Aralık 2020’de tüm hesaplardan kesildi. Üstelik hesaplarda bakiye bulunmayan reklamverenler için eksi bakiyeye düşerek bu kesinti yapıldı. Yeni bir bakiye yüklemesi yapıldığı Google’a olan borcu mahsup ediyor.

Türkiye Yasal İşletim Maliyeti Uygulamasının Sebebi

Google, “Türkiye Yasal İşletim Maliyeti” yeniliğini Türkiye’de uygulamaya geçirmesinin sebebi ise Türkiye’de yeni sosyal medya düzenlemesi ve dijital vergi yasası düzenlemesi gereği yurtdışından Türkiye’de faaliyette bulunan internet şirketlerine ek vergi ve yükümlülüklerin getiriliyor olmasıdır. Özetle Google, devlete vereceği vergileri de reklamverenlerden almaya başlamış görünüyor. Yani kendi kazancından tek kuruş bile kimseye kaptırmamış olacak.

Google Reklamları İçin Yapılan Ek Ödemeler

2019 Ocak ayında uygulanmaya başlayan yasaya göre zaten reklamverenlerin Google ve benzeri platformlarda yaptıkları reklam harcamasını devlete bildirmeleri ve %18 vergi ile birlikte %15 stopaj ödemeleri gerekiyordu. Bir de şimdi Google Ads‘in %5’lik maliyeti ile Google’da reklam vermek iyice pahalı hale geldi.

Google Reklamları İçin Toplamda Ne Kadar Vergi Ödeniyor?

%18 KDV, %5 Türkiye Yasal İşletim Maliyeti ve tüm bunların üzerinde %15’lik stopajın bindirilmesi ile (toplam tutara %15 geldiği için reelde %18,45 oluyor) toplamda ek maliyet %41,45 oldu. Tabi, halen çoğu reklamveren %18’lik vergi ve %15’lik stopajı bildirmiyor. 1 ocak 2019’dan şu ana kadar bunun sıkı bir denetimi yapılmadı devlet tarafından. Ama Google’un %5’lik Türkiye Yasal İşletim Maliyeti‘nden kaçmak imkansız hale geldi.

Tüm bu ek vergi ve maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda artık Google reklam optimizasyonun önemi ve tıklama başına maliyetin (TBM) düşürülmesinin değeri daha da artmış oluyor. Google reklam yönetimi ve danışmanlığı almak için SEO Gezegeni ile iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş

SEO & Digital Marketing Manager

onder@seogezegeni.com

Tüm dijital pazarlama süreçlerinde uzman olduğum "SEO, Google Ads, Instagram Reklamları, Facebook Reklamları, YouTube Reklamları" alanlarında kısaca hizmet verdiğim firmaya değer katacak tüm süreçlerde mükemmelliyetçi ve dönüşüm odaklı 360 derece çalışma tarzını prensip edinirim.

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın