fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

SEO Çalışmalarında Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır?

SEO Çalışmalarında Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır?

SEO çalışmalarında hosting seçimi nasıl olmalıdır sorusu Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için ana kilit noktalardan birisidir. Arama Motoru Optimizayonu anlamına gelen SEO, web sitenizin arama motorlarının ilk sayfalarında ve üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarda hosting seçiminin de SEO’nun işe yaraması açısından önemi büyüktür.

Hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birden fazla durum vardır. Hostingten beklentilerinizin ne olduğunu belirlemeniz ve hosting firmanızın beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığından emin olmalısınız. SEO çalışmanıza başlamadan önce hosting kavramını bilmenizde fayda vardır.

Hosting Nedir?

İngilizceden dilimize “web barındırma alanı” olarak çevrilen hosting; kullanıcıların World Wide Web (www) üzerinden erişilebilen web siteleri oluşturmalarını sağlayan bir tür internet barındırma sağlayıcısıdır.

Kullanıcıların bilgi, belge, uygulama, dosya ve programların tümünü internet ortamında paylaşmalarını sağlar. Genellikle World Wide Web (www) üzerinden bir tarayıcı veya özel bir sunucu kullanılarak erişilir. Hosting internete yüksek hızlı erişim sunan bir sunucu üzerinden yapılır.

Bu tür hizmet veren birçok firma, internete hızlı ve tutarlı bağlantı sunmalarını sağlayan donanım ve yazılımları kullanır. Bu donanım ve yazılımların SEO’ya katkı sağladığından son derece emin olmalısınız. Web sitenizin üst sıralarda yer alması için seçebileceğiniz birden fazla Hosting türü bulunmaktadır.

1.     Dedicated Hosting (Adanmış Barındırma)

Adanmış barındırma, belirli bir alan adının bir kişiye veya bir şirkete ait olmasıdır. Bir barındırma sağlayıcısından bir sunucu satın alacak veya kiralayacaklar ve onu yalnızca çevrimiçi bir web sitesi çalıştırmak amacıyla kullanacaklardır.

Alan adı sahibi dilediği zaman site içeriğine erişebilir ve içeriği değiştirebilir. Bu tür bir barındırma maliyeti, paylaşılan barındırmadan çok daha yüksektir. Ancak müşteri, web sitesinin potansiyel müşteriler tarafından çok görünür olmasını sağlayabilir.

SEO çalışmalarınızın başlangıç aşamalarında bu şekilde bir hosting paketi satın alabilir ve ilerleyen zamanlarda aldığınız verim sonucunda daha yüksek paketlere geçiş sağlayabilirsiniz.

2.     Shared Hosting (Paylaşımlı Barındırma)

Paylaşımlı barındırma ile karşılaştırıldığında, barındırma paketinin fiyatı genellikle küçük siteler için daha ucuzdur. Ancak, disk alanı ve bant genişliği kullanımı ne kadar büyük olursa, web barındırma o kadar pahalı olur.

Büyük miktarda disk alanına ve bant genişliğine ihtiyacınız varsa, özel bir barındırma paketine kaydolmak daha iyi olacaktır. Bu nedenle çalışmalarınız sırasında shared hosting’i kullanmanızda SEO açısından hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Genellikle küçük siteler için bu hosting türü SEO çalışmalarını yürütmek adına yeterli olacaktır..

3.     Virtual Private Server (Sanal Özel Sunucu)

Bir VPS (sanal özel sunucu) yalnızca istemciye kök erişiminin verildiği bir özel sunucu türüdür. Bu, sunucunun diğer istemcilerden ayrı bir IP adresine ve bant genişliğine sahip olduğu anlamına gelir.

Bir VPS ile sınırsız bant genişliği ve disk alanı elde edebilirsiniz. Bir VPS kullanmanın tek dezavantajı, hizmet için fazladan ödeme yapmanız gerekmesidir, ancak daha güvenli ve güvenilir olduğu için fiyatına değer.

SEO İçin Hız Neden Önemlidir?

SEO için hız neden önemlidir, konusuna da değinmek gerekir. Google’ın en son yaptığı güncellemeler incelendiğinde en çok ‘Page Speed’ konusu üzerinde durduğu görülmektedir.

Sitenizin hızlı olması ziyaretçilerinizin daha fazla etkileşim içerisinde olmasını sağlamaktadır. Bu da Google’ın bir web sitede aradığı önceliklerden birisidir. Çünkü ziyaretçiler hızlı bir sitede zaman geçirmekten hem keyif alırlar hem de daha fazla işlem yapmaya zaman ayırma şansları bulunacaktır. Bu da reklam tıklamalarına da SEO’ya da yüksek olumlu katkı sağlar.

Site hızınızı arttırdığınızda sitenizin hemen çıkma oranı azalacaktır. Bu da sitenizi hızla üst sıralara taşımak ve hedef kitlenizin hızlı bir şekilde artması anlamına gelir. Ziyaretçileriniz hemen çıkma oranını ücretli SEO analiz araçlarında ve Google Analytics incelemelerinizde görebilirsiniz.

SEO Çalışmaları için Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1.     Analiz

SEO için rakip site analizinin yapıldığını biliyorsunuzdur. Aynı şekilde SEO çalışmalarınızın verimliliğini arttırmak için seçeceğiniz Hosting firmasının da analizini yapmak çok önemlidir.

Sizin web sitenizi düşündüğünüzde buna benzer şekilde ve daha iyi konumda olan başka markalar veya firmalar vardır. Bunların analizlerini doğru şekilde yapmak Hosting seçiminde önemlidir. Bu siteleri araştırarak nasıl bir Hosting tipi satın almanız gerektiğine kolayca karar verebilirsiniz.

2.     Yüksek Güvenlik

Hosting firmanızın güvenilir, kaliteli ve kurumsal bir firma olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde problemler yaşadığınızda karşınızda bir muhatap bulmak istediğinizde zorluk çekebilirsiniz.

Bunun dışında firma size daima ihtiyacınız olduğu her alanda destek sağlayabilmelidir. Örneğin ileriki dönemlerde paket yükseltmek istediğinizde bu ihtiyacınıza hızlı bir dönüt alabilmelisiniz.

3.     Yüksek Hız

Hızlı bir site Google ve internet kullanıcıları için harika bir yerdir. Hedef kitleniz bir konuyu araştırdığında bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak ve hemen işini halletmek ister. Onu sitede tutmak ise sizin içerikleriniz, uyandırdığınız merak duygusu, ürünlerinizin kalitesi ile alakalı olmalıdır. Yavaş çalışan bir sitede hiç kimse sabırlı davranmayacaktır ve hedef kitleniz hemen ortamı terk edecektir. Bu probleminizi Hosting firmanızın yüksek hızlı işlem kapasitesinin olması sayesinde çözüm bulabilirsiniz.

Bu sayede SEO çalışmalarınızdan daha fazla verim alırsınız. Aksi halde yavaş çalışan bir sitede SEO’nun diğer kurallarını her ne kadar uygulasanız da siteniz bundan bir verim almayacaktır.

4.     Ücretsiz Hosting

SEO çalışmalarında Hosting seçimi nasıl olmalıdır, diye araştırma yaparken karşınıza ücretsiz Hosting seçenekleri çıkabilir. Ücretsiz Hosting sağlayan bazı web siteler bulunmaktadır. Ticaret dünyasında çok bilinen cümlelerden biri de bir yerde bir şeyin ucuz veya bedava olması halinde asıl ürünün siz olduğunuzdan bahsedilir. Burada da aynı mantık ile düşünmek gerekmektedir.

Zaman içerisinde sorun çıkabilir, istekleriniz, beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız değişebilir. Bunların her biri olduğunda karşınızda gerçek bir muhatap bulmanız gerekir. Bu durum işleriniz hızlı ilerlemesi için önemlidir. Bu nedenle kesinlikle ücretsiz hosting sağlayan firmalardan uzak durmalısınız ve bunun SEO için iyi bir seçenek olmadığını bilmelisiniz.

Zaten web sitenizi SEO çalışmaları ile iyi bir konuma getirdiğinizde sitenizin giderleri zaman içerisinde sitenin kendisi tarafından karşılanır hale gelecektir. Bunun üzerine bir de siz kazanç elde edebilirsiniz. Hatta bu pasif bir gelir de olabilir. Bu nedenle SEO çalışmalarında Hosting seçimi nasıl olmalıdır, sorusunun yanıtı kesinlikle ücretsiz hosting sağlayan firmalardan uzak durmanız yönündedir.

 

 

Paylaş

hatice@seogezegeni.com

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın