fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım Yazısı Nedir?

Günümüzde web site ve marka bilinirliği açısından uygulanan arama motoru optimizasyonu yani ‘’SEO’’ çalışmaları, kendi içinde birçok ipucu ve teknik içermektedir. Bunlardan belki de en önemlisi olan backlink yöntemi, etkili bir seo yöntemidir. Tanıtım yazısı da bir backlink yöntemidir. Öyleyse ‘’Tanıtım yazısı nedir?’’ diye sormadan önce backlink kavramını kısaca açıklamakta fayda var.

Backlink Nedir?

Backlink en net tanımıyla, bir web sitesine başka bir web sitesi tarafından verilen linktir. Kaç backlink alındığı ve alınan backlinklerin kalite açısından nitelikleri, sitenin arama motorları gözünde güvenilir bir profil oluşturması açısından oldukça önemlidir.

Backlink aldıkça gücü artan web siteler, fazla backlink verdiği takdirde güç kaybederler. Yani kısaca, fazla ve kaliteli backlinklerimiz varsa arama motorları gözünde değerli bir site konumuna gelir; arama sonuçlarında da kayda değer bir yükselme kaydederiz.

Backlinkler birçok türe sahiptir. Video, görsel, metin, footer, yorum backlinkleri, profil backlinkleri olmak üzere çeşitlendirilmişlerdir. Bu yöntemler yoluyla farklı çeşitlerde backlink verilebilmektedir. Biz de şimdi text, yani metin yoluyla yapılan backlink verme yönteminin tanıtım yazısı boyutunu ele alacağız.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Birçok backlink verme yöntemi arasında belki de en bilineni tanıtım yazısıdır. Seo ile ilgilenen birçok insanın başvurduğu yöntemlerden biri olan tanıtım yazısı yöntemi, site, ürün, hizmet, marka veya içerik bilinirliğini arttırmak için farklı sitelerde yayınlanan bazı yazılar içerisinde ilgili anahtar kelimelere link çıkışı sağlanmasıyla, okuyucunun ilgili siteye yönlendirilmesidir. Genelde bilgi verme amacıyla yazılırlar ve çoğu haber niteliği taşır.

Tanıtım yazıları, arama motorlarınca birer backlink olarak görülür ve backlink alan site, arama motorları nezdinde potansiyel otorite sahibi bir site konumuna gelir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Tanıtım yazısı hazırlanmadan önce yapılması gereken ilk şey backlink verilecek web sitesini incelemektir. Oluşturacağımız yazının ana konusunu belirleyebilmemizdeki en önemli faktör, şüphesiz sitenin analizini yapmak olacaktır. Site analizi yapıldıktan sonra tanıtım yazısı planlama kısmına geçilebilir.

‘’Tanıtım yazısı nasıl yazılır?’’ sorusunun en kapsamlı cevabı, tanıtım yazısı yazmadan önce kafamızda bölüm bölüm yazı planı yapmak olacaktır. Bu bölümleri yazı konusu, başlık, içerik, kullanılacak anahtar kelimeler olarak sıralayabiliriz.

Tanıtım Yazısı Konusunu Belirleme

Backlink vereceğimiz siteye girerek genel tema analizi yapmamız en doğrusu olacaktır. Site haber sitesi mi, kişisel blog sitesi mi, hangi konuda hizmet veriyor gibi kıstasları gözlemlemek konu seçimimizde seçenekleri daraltacak; doğru ve kaliteli içeriği oluşturmamızda bize fayda sağlayacaktır.

Tanıtım Yazısı Başlığı Belirleme

Tanıtım yazısı başlığı belirleme kriteri de yine doğal olarak içeriğin konusuna göre yapılmalıdır. Başlık, en can alıcı noktayı ya da yazının genel temasını en net anlatacak şekilde belirlenmelidir. Konumuzla ilgili olarak belirlediğimiz anahtar kelimeyi, başlık içerisinde de geçirmek arama motorları tarafından daha da fark edilir olmak için yapılan stratejilerden biridir.

Tanıtım yazısı başlığı belirleme hususunda belki de en önemli nokta, başlığın konuyla ilgili ve ilgi çekici olmasıdır. Başlık bir soruyla oluşturabilir ya da konuyla ilgili ‘’en’’ler belirlenerek bu başlıkta ifade edilebilir. Örneğin, konumuzun araba modelleri olduğunu düşünecek olursak:

 • En Az Benzin Yakan Araba Modelleri
 • En Çok Satan Araba Markaları Nelerdir?

Tarzında, okuyucunun araba almasa bile genel merakını cezbedecek başlıklar tercih edilebilir.

Tanıtım Yazısı İçin Anahtar Kelime Belirleme

Arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkılmasındaki temel etken anahtar kelime kullanımıdır. Doğru yerlerde, doğru şekilde ve doğru sayıda kullanılan anahtar kelimeler, arama motorları tarafından sevilmekte ve sitenizin kalitesini arttırma konusunda yardımcı olmaktadır.

Tanıtım yazısı için anahtar kelime belirleme noktasında empati yapılarak da sonuca ulaşılabilir. Örneğin yazdığınız yazının konusunu merak eden kullanıcı siz olsaydınız, arama motorunda arama yaparken hangi kelimeleri kullanırdınız? İşte bu noktada arama yapılabilecek kapasiteye sahip, yazı içeriğiyle ilgili kelimeleri kullanmanın önemi devreye giriyor.

Konunun teknik boyutuna değinilecek olunursa, belirlediğimiz anahtar kelimeyle ilgili hacim analizi yapmamızın önemi de gündeme gelecektir. Kullanmak istediğimiz anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından kullanılıp aratılıyor mu ya da ne kadar aratılıyor gibi soruların cevapları, web sitesini arama sonuçlarında yukarı taşıma yolunda anahtar kelime kullanma stratejisini etkileyen en önemli kriterleri oluşturacaktır. Buna bağlı olarak, anahtar kelime hacmini ölçme işlemi belirli ücretli veya ücretsiz olmak üzere birkaç araç tarafından yapılabilmektedir. Kullanabileceğiniz bu araçlardan bazıları:

 • Semrush
 • Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Keyword Tool
 • WordStream
 • KWfinder
 • Moz
 • Ahrefs
 • Keyword
 • Keyword Discovery
 • Keyword Spy

Tanıtım Yazısı Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesini arama motorlarında üst sıralara çıkarma konusunda imdadımıza yetişen etkili bir backlink verme stratejisi olan tanıtım yazılarını hazırlarken, özenli olmalı ve elbette bazı konular noktasında dikkatli olmalıyız. Özensiz hazırlanan yazılar tanıtım yazılarının amacının aksi yönünde bir etki getirecek ve web sitesiyle ilgili kötü bir izlenim oluşturacaktır. Tanıtım yazısı yazılırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda bazılarını sıralayacak olursak:

 • Tanıtım yazınızı daha oturmuş ve köklü sitelerde yayınlamanız, siteniz için daha güvenilir bir kaynaktan referans aldığınızı; haliyle sizin de başarılı olduğunuzu gösterecektir.
 • İçeriği farklı birden fazla sitede çalışmanızı yayınlamanız, daha doğal bir başarı yakalamanıza yardımcı olacaktır.
 • Sürekli aynı kelimeler ve aynı sayfalar üzerinden link almayarak link çeşitliliği oluşturmak, daha organik sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Tanıtım yazısı içerisinde çok fazla link çıkışı yapılmamalıdır. Aksi takdirde daha ters bir etkiyi doğurarak arama motoru gözünde o sitenin değerini düşürecektir.
 • Sıkıcı derecede uzun yazılan tanıtım yazıları dikkat çekmeyecektir. Aynı şekilde oldukça kısa tutulan yazılar da arama motorlarının gözünde değersiz sayılacaktır. Tanıtım yazısı yazarken kullanılacak kelime sayısı oranı en uygun 250-500 kelimedir.
 • Tanıtım yazısına görsel ve bu görsellere etiket eklemek, görsel arama sonuçlarında da başarı yakalamanızı sağlayacaktır. Buna bağlı olarak, görsellere farklı bir sitenin url’si kesinlikle verilmemelidir.
 • Siteniz için kendiniz yazı yazamadığınız takdirde tanıtım yazılarını satın almanız arama motorlarınca hoş karşılanmayacaktır. Satın alma yöntemi doğal bir yöntem olmamakla birlikte; sitenizin başarısını oluştururken kendi özgün içerikleriyle yükselmesinin aksine doğal olmayan yollara başvurulduğunu düşündürecektir.

Tanıtım Yazısının Yararları

Tüm bu bahsedilenler çerçevesinde bahsedecek olursak, tanıtım yazısının yararları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Özgün ve nitelikli backlink yapısı kurulmasını sağlar.
 2. Sitenin otorite ve güvenilirliğinin artmasını sağlar.
 3. Sitenin arama motorlarında, kullanılan nitelikli anahtar kelimeler vasıtasıyla üst sıralarda çıkabilmesini sağlar.
 4. Firmanın ve markanın doğal yollarla tanıtılmasını sağlayarak marka bilinirliğini sağlar.
 5. Kullanılan hedef kelimelerde yükselişi sağlar.
 6. Güçlü sitelerce verilen backlinkler sayesinde, ilgili site için kaliteli referans oluşumunu sağlar.
 7. Firma, marka, ürün, içerik hakkında organik olarak reklam yapmanın en etkili yoludur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

2 Yorumlar
 • Avatar
  Merve
  Haziran 3, 2020 at 1:08 pm

  Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler, emeğinize sağlık.

 • Avatar
  Bayram Usta
  Ocak 14, 2021 at 3:05 pm

  Bilgiler açıklayıcı ama keşke vermiş olduğunuz araba modeli ilgili bir tanıtım yazısı örneği ekleseydiniz. Daha hoş olurdu

Yorum Bırakın

Teklif Alın