fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Long Tail Keywords Nedir?

Long Tail Keywords Nedir?

Long tail keywords yani dilimizdeki anlamıyla ”uzun kuyruklu anahtar kelimeler” üç ve daha fazla kelimenin bir araya gelerek oluşturduğu kelime gruplarına denmektedir. SEO ile ilgileniyorsak karşımıza çıkması muhtemel olan bu tabir, oluşturduğumuz içeriklerde ve SEO stratejilerimizde bizim için önem taşır.

Long tail kelimenin farkına örnek gösterelim. ”Hava durumu” aranma hacmi yüksek ve rekabeti fazla bir kelime öbeğiyken ”İzmir hava durumu” daha spesifik, rekabeti az ve diğer kelimeye göre aranma hacmi daha düşük bir kelime öbeğidir. Bu da bizlere SEO yaparken daha gerçekçi ve daha hızlı dönüşler sağlar. Gelin long tail kelime kullanımının diğer avantajlarına da değinelim.

Dönüşümünün Yüksek Olması

Normal kelimelere göre dönüşüm oranı çok daha yüksektir. Herkesçe aranan ”kadın mont” kelime öbeğinin yanı sıra ”fermuarlı ve kırmızı kadın mont modelleri” satın almaya ve sonuca daha yakın bir aramadır. Bu aramayı yapan kişi araştırma aşamasını geride bırakmış, artık satın almak üzere aklındaki mont modelini aramaya başlamıştır. Bu nedenle bu örnekte de görüldüğü gibi hitap edilen kitle sınırlı olsa da long tail kelimeler sayesinde direkt ilgili kullanıcıya ulaşmak daha mümkündür.

Rekabetinin Oldukça Düşük Olması

Kısa ve rekabeti yüksek kelimelerin aksine long tail kelimelerin rekabeti düşüktür. Daha az ve spesifik bir kitle tarafından araması yapılan kelime öbekleri hedef anahtar kelime olarak belirlendiğinde, rakipleri geride bırakarak arama motorlarında üst sıralara çıkmak daha kolaydır.

Long tail keywords aynı zamanda Google Ads’te de düşük rekabet ortamında az teklif verilerek reklam verilmesini sağlar. Bu da mali açıdan olumlu sonuçlar almanızı ve kısa sürede daha iyi yerlere gelebilmenizi beraberinde getirir.

Long Tail Kelimeler ve Daha Genel Kelimelerin Farkları

Long tail kelimelerin rekabetinin düşük, dönüşümünün yüksek, maliyet dostu yönlerinden bahsettik. Long tail kelimeler ve genel aranan kelimelerin farkları özetle:

  • Long tail kelimelerin aranması daha hedefe yönelik, nokta atışı bir şekilde yapılırken, genel olarak aranan kelimeler daha çok araştırma ya da göz atma maksadıyla aranır.
  • Long tail kelimelerle rekabete girmek genel kelimelere göre çok daha basittir. Genel bir kelime öbeğiyle arama yapıldığı zaman ilk sayfada ve ilk sıralarda rekabet etmesi zor büyük sitelerin yer alması, bu kelimelerle yarışa girmenin zor olduğu mesajını bizlere veriyor.
  • Genel arama kelimeleriyle daha uzun süre çalışma yapılması ve bu kelimelere daha fazla yatırım yapılması gerekir. Oysa bilindiği üzere SEO’da hiçbir şeyin garantisinin olmadığı gibi bu kelimelere harcadığınız zamanın dönüşünün de garantisi yoktur. Long tail kelimelerde ise direkt olarak bu aramayı yapabilecek sonuç odaklı kullanıcılar hedefleneceğinden, arama motorlarında kısa sürede ilerleme kaydedilmesi daha olasıdır.

Long Tail Kelimeler Nasıl Belirlenir?

Bu kelimeleri belirlemenin en kolay ve etkili yolu Google arama sonuçlarındaki ilgili kelimeleri incelemektir. Arama yapıldığında sayfanın alt kısmında çıkan ”ilgili aramalar” kısmında arattığınız anahtar kelimelerle alakalı daha çeşitli ve long tail kelimeleri görebilirsiniz. Aynı zamanda Google Trends’i kullanarak da arattığınız anahtar kelimeyle ilgili aratılan yüzlerce normal ve uzun kuyruklu anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında long tail keywords belirlemek için Ahrefs, Keywordtool.io, Google Keyword Planner gibi birçok ücretli ve ücretsiz araçtan da yararlanabilirsiniz. Kelime analizi yaparken rakiplerinizin kelimelerini analiz etmeyi ihmal emeyin.

Paylaş

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın