fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Blog, kelime anlamı itibariyle kişilerin belirledikleri herhangi bir konu hakkında teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kendi fikirlerini, insanlarla paylaşmak adına yayınladıkları alanlara denir. Web tabanlı bu alan, web-login kelimelerinin kısaltılmasıyla ismini almıştır.

Kişisel bir alan oluşturmak için blog hizmeti veren sitelerden yararlanılabildiği gibi kendi web sitenizde de bir blog alanı açarak, web sitenizle ilgili veya yine dikkatinizi çeken herhangi bir konuyla ilgili paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Özgün kalarak ve üzerine düşünerek hazırladığımız yazılarımızı belli bir kitleye sunmak ve paylaşmak istiyoruz. Hatta kendimiz de blog sayfalarına girerek keyifle paylaşımları okumak istiyoruz (Ör; https://seogezegeni.com/blog/ ). Peki, daha ilgi çekici bir alan oluşturabilmek adına blog yazısı yazarken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

İnanın

Üzerine yazdığınız konuyu seçerken gerçekten ilginizi çeken bir konu seçmeye özen göstermelisiniz ki, yazdığınız içeriğe tam anlamıyla kendinizi verebilmeli, tam anlamıyla değer katabilmeli ve yazdıklarınıza inanabilmelisiniz. Bu samimiyet de okurlarınıza yansıyacak ve gerçekten içi dolu bir içerik okuduklarını düşünerek harcadıkları vakit konusunda tasalanmayacaklardır. Bunun yanı sıra gerçekten ilginizi çeken bir konu seçerseniz hem yazarken sıkılmayacak hem de belirli bir araştırma yapacağınız için zaten sevdiğiniz bu konuya daha da fazla hakim olma şansını yakalayacaksınız.

Blog Nasıl Yazılır?

Blog Nasıl Yazılır?

Yazmayı Görev Edinin

Bu, okuyucu kitlenizi arttırabilmenizin ve yazarken kendinizi geliştirebilmenizin temel kurallarından biridir. Yazılarınıza ne zaman ulaşabileceğini bilen ve sizi ilgiyle takip eden okuyucu, içeriklerinizden haberdar olabilecektir. Kendinize belirli bir zaman tanıdıkça ve yazdıkça göreceksiniz ki diliniz ve düşünce gücünüz günden güne gelişecektir. Devamlı olarak içerik ürettiğiniz için okuyucularınızın hangi konulara daha çok yöneldiğini de analiz edebilecek, ona göre içerik konularınızı daha kolay belirleyebileceksiniz.

Başlığınıza Özen Gösterin

Okuyucuyu iyi bir içeriğe çekmenin en temel yolu doğru başlıkları kullanmaktır. Merak uyandıran başlıklar, okurun ne istediğini anlamasına yardımcı olacaktır. Başlıkta sayı kullanarak (örn: Etkili Blog Yazmanın 10 Farklı Yolu) içeriğinizi başlığınıza uygun olarak maddeleyebilir, okuması ve anlaşılması daha kolay bir forma sokabilirsiniz. Bunu belirlerken de öncelikle başlığınız sizin de ilginizi çekiyor mu buna dikkat etmelisiniz.

Samimi Bir Dil, Yormayan Paragraflar

İçerik akıcılığını önemli derece etkileyen bir diğer faktör de yazarken samimi bir dil kullanmaktır. Bilimsel makale tadında yazılan ve bilimsel bir nitelik taşımayan yazılar okuyucuyu belli bir süre sonra sıkacak ve konuya yabancılaştıracaktır. İçeriğinize göre dostane bir dil kullanarak, okuyucunun gözünde iyi hikâye anlatan bir arkadaş imgesi oluşturabilirsiniz. Bu da kendi üslubunuzu oluşturabilmek adına atacağınız ilk adım olacaktır.

Paragraflara böldüğünüz yazınız, her bir paragrafta bunaltıcı derecede uzamamalı, okurun gözünü korkutmamalıdır. Bunun yerine anlatılan konu hem sade ve anlaşılır bir şekilde hem de daha kısa paragraflara bölünerek anlatılmalıdır.

Blog Yazısında Tasarımın Önemi

Blog Yazısında Tasarımın Önemi

Göze De Hitap Edin: Tasarım

Sadece zihinlere ve duygulara değil göze de hitap etmelisiniz. Bloğunuzun veya web sitenizin tasarımı ne kadar ilgi çekici olursa öncelikle okurun dikkatinden kaçmayacak ve onu içeri buyur ederek içeriklerinizle tanışmasına vesile olacaktır. Tasarımla birlikte içeriklerle alakalı görsel kullanmak da okuyucunun dikkatini çekecek ilk hamleyi yapmaktır. İmkânınız varsa konuyla alakalı kendi çektiğiniz fotoğrafları veya tasarladığınız görselleri kullanabilir, bir adım öne geçebilirsiniz.

İrtibatı Koparmayın

İçerikleriniz ve bloğunuzla ilgili olarak okurunuzla irtibata geçmek, hem onlar için daha nitelikli içerikler üretmek hem de kendinizi geliştirebilmeniz açısından önemlidir. Paylaşacağınız kişisel e-posta adresiniz aracılığıyla okurlarınızdan istek ve görüşlerini alabilirsiniz. Bu gerçekten de okuyucularınızın fikirlerini önemsediğinizi onlara hissettirecektir. Onlardan aldığınız olumlu geri dönüşler ise motivasyonunuzu arttıracak ve yeni içerikler üretmek adına size enerji sağlayacaktır.

Paylaş

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın