fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Facebook Reklam Formatları Nelerdir?

Facebook Reklam Formatları Nelerdir?

Facebook Reklam Formatları Nelerdir?

Çoğu markanın ürünlerini ve adını duyurmak adına başvurduğu sosyal medya reklamlarının revaçta olduğu günümüz teknoloji çağında, sosyal medya içerikleri oluşturmak her ne kadar kolay görünse de aslında hepsi belirli bir sisteme bağlı olarak gerçekleştirilir. Hayatımızın büyük bir alanını kaplayan sosyal medya ve dijital dünya bizler için bu kadar önemliyken, marka bilinirliğini sağlamak adına bu kanalı kullanmak ve bu alana yatırım yapmak da yanlış bir strateji olmasa gerek.

Sosyal medya reklamcılığı denildiğinde en önemli kanallardan biri olan Facebook, bu alanda öncü olan diğer birçok uygulamaya da temel oluşturduğu için bilinen çoğu sosyal medya reklamcılığı formatının kaynağını kapsıyor. Marka bilinirliğine şaşırtıcı derecede etki eden bu stratejileri bilmek için ‘’Facebook reklam formatları nelerdir?’’ diye sormak gerekiyor. Genel olarak değinmek ve sıralamak gerekirse Facebook reklam formatları:

 1. Görsel Reklamlar
 2. Video Reklamları
 3. Dönen (Carousel) Reklamlar
 4. Koleksiyon Reklamları
 5. Slayt Gösterisi Reklamları
 6. Hızlı Deneyim Reklamları
Facebook&Instagram Reklam Formatları

Facebook&Instagram Reklam Formatları

Görsel Reklamlar

Ürün ya da markayla ilgili olarak çeşitli görseller yükleyerek yapılan reklam türüdür. Sadece görsel ekleme, bağlantıyla birlikte görsel ekleme ve panorama görsel ekleme gibi seçeneklere sahiptir. Tümünde Facebook’un belirlemiş olduğu çeşitli kurallar vardır ve bu formatlar çerçevesinde görsel reklam yapılabilmektedir.

Facebook’un verdiği tavsiyeye göre jpg veya png formatlarında görseller yayınlanmalıdır. Yayınlanan Facebook görsel reklamlar için teknik gereklilikler web site ve mobil için değişiklik göstermektedir. Facebook bunun için çeşitli kriterler belirlemiştir.

Facebook&Instagram Görsel Reklam Formatı

Facebook&Instagram Görsel Reklam Formatı

Mobil

Tek Görselli Minimum En Boy Oranı: 400×500

Bağlantı İçeren Tek Görselli Reklam Minimum Genişlik: 320 piksel

Bağlantı İçeren Tek Görselli Reklam En Boy Oranı: Minimum 100×100 – Maksimum 191×100

Site

Tek Görselli Minimum En Boy Oranı: 400×500

Bağlantı İçeren Tek Görselli Reklam Minimum Genişlik: 476 piksel, Yükseklik: 249 piksel

Bağlantı İçeren Tek Görselli Reklam En Boy Oranı: Minimum 100×100 – Maksimum 191×100

Video Reklamları

Marka veya ürün bazlı oluşturulan video bazlı reklamlardır. Site tarafından çoğu video formatının desteklendiği belirtilmekte, en yüksek çözünürlüklü videoların yüklenmesi tavsiye edilmektedir. Video yayınlamak için yayınlanacak videonun yine sitenin belirlediği çeşitli kriterlere uyması gerekmektedir. Facebook Business’ta yayınlanan kurallara göre:

 • Video En Boy Oranı: 9:16 ila 16:9
 • Tavsiye Edilen Çözünürlük: Dosya boyutu ve en boy oranı sınırlarını karşılayan mevcut en yüksek çözünürlüklü videoyu yükleyin.
 • Video Dosya Boyutu: Maksimum 4 GB
 • Minimum Video Uzunluğu: 1 saniye
 • Maksimum Video Uzunluğu: 240 Dakika
 • Video Altyazıları: İsteğe bağlıdır ancak tavsiye edilir.
 • Video Sesi: İsteğe bağlıdır ancak tavsiye edilir.
 • Metin: 125 karakter
 • %20’den daha fazla yazı içeren video küçük resimlerinin yayını kısıtlanabilir.

Ayrıca 360° videolarla da interaktif bir ortam sağlanmıştır ve cihaz döndürülerek veya sürüklenerek yayınlanan videoya daha gerçekçi bir boyut kazandırılmış; kullanıcı ortama daha fazla dahil edilmiştir.

Facebook&Instagram Video Reklam Formatı

Facebook&Instagram Video Reklam Formatı

Dönen (Carousel) Reklamlar

Carousel reklamlar, özellikle e-ticaret sitelerinin sıkça kullandığı bir formattır. Birden fazla görsel eklenip, ürünlerin sırayla kaydırılarak görülmesini sağlar. Tek bir görsel eklenerek birden fazla parçalara ayrılıp kaydırdıkça estetik bir formda birleştirilmesi yoluyla da yayınlanabilir. Tıklama oranları ve geri dönüşleri oldukça yüksektir.

Format, her biri kendi bağlantısına sahip maksimum 10, minimum 2 görsel ekleme fırsatı sunar. Facebook, bu format için de belirli bazı tavsiyeler ve gereklilikler belirlemiştir.

 • Minimum Kart Sayısı: 2
 • Maksimum kart sayısı: 10
 • Görsel Dosya Formatı: jpg veya png
 • Video Maksimum Dosya Boyutu: 4GB
 • Video Uzunluğu: 240 dakikaya kadar
 • Görsel Maksimum Dosya Boyutu: 30MB
 • Tavsiye Edilen Çözünürlük: En az 1080 x 1080 piksel
 • Tavsiye edilen en boy oranı: 1:1
 • Metin: 125
 • Başlık: 25
 • Bağlantı Açıklaması: 20 karakter
Facebook&Instagram Koleksiyon Reklam Formatı

Facebook&Instagram Koleksiyon Reklam Formatı

Koleksiyon Reklamları

Eklenen büyük ana bir görsel yani kapak görselini ve videoyu takip eden çeşitli görseller eklenerek oluşturulan reklam formatıdır. Facebook koleksiyon reklamları ürünlerin incelenmesini ve satın alınmasını kolaylaştırır.

Yine Facebook’un yayınladığı belirli teknikler çerçevesinde yayınlanabilmektedir. Kısaca göz atacak olursak:

 • Görsel veya Video: Dikey görsel veya videolar maskelenerek akışta maksimum 1:1 oranında gösterilebilir.
 • Başlık: 25 karakter olmalıdır.
 • Metin: 90 karakter olmalıdır.

Slayt Gösterisi Reklamları

Birden fazla görsel eklenerek, medyaya tıklandığında videoya benzer bir şekilde görsellerin döndüğü reklam formatıdır. Facebook slayt gösterisi reklamları beraberinde müzik de kullanılabilir ancak Facebook’un belirlediği kurallara göre eklediğiniz müziğin tüm yasal yükümlülüklerine sahip olmanız gerekmektedir.

Slayt formatında reklam yayınlayabilmek için:

 • Slayt uzunluğu 15 saniyeden uzun olmamalıdır. Buna bağlı olarak eklenen görsel sayısına göre süre seçenekleri de değişmektedir.
 • Slayt gösterisinde en ve boy seçimi yapılabilmektedir. kare (1:1), dikdörtgen (16:9) veya dikey (4:5) seçenekleri arasında seçim yapılabilmektedir.
 • 3 ile 10 arasında fotoğraf eklenebilmektedir.
 • Video dosyaları için MOV veya MP4 formatları kullanılmalıdır.

Hızlı Deneyim Reklamları

Hızlı deneyim reklamı çok karşılaşılan ve kullanılan bir reklam formatı değildir. Medyaya tıklandığında pratik bir biçimde büyümekte ve ilgilendiğimiz alana daha yakından bakmamızı sağlamaktadır. Facebook’un tabirine göre ‘’tıklama sonrası tam deneyim’’ de denebilir. En büyük özelliği hızdır ve oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Döngü, tek görsel, video, slayt gösterisi gibi diğer tüm formatlarla da kullanılabilmektedir.

20 görsele kadar desteklenebilmektedir. Genel kullanım formatları da aşağıda verildiği şekildedir:

 • Genişlik: Tam genişlik, 3x 1080 pikseldir.
 • Yükseklik: Tam yükseklik, 3x 1920 pikseldir.

Facebook reklamları hizmeti almak için detaylı hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: https://seogezegeni.com/facebook-reklamlari/

Instagram reklamları hizmet almak için detaylı hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: https://seogezegeni.com/instagram-reklamlari/

Paylaş
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/seogezegeni/domains/seogezegeni.com/public_html/wp-content/themes/sg/framework/lib/mkd.functions.inc on line 291

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın