fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

SEO Nedir?

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Yeni bir elbise almak, ayakkabı almak, spor salonu seçmek ya da bir kiralık ev bulmak için günde kaç kez internette arama motoruna yazdığını düşünün. İşinizle ilgili bir internet siteniz varsa İnternette arama yapanların, sizin sunduğunuz hizmeti, hemen ilk sırada göze çarpan şekilde görünmesini istersiniz. Çünkü araştırmalar sonucu; internette kullanıcıların çoğunun aradığı bilgiyi bulmak için ilk üç sıradaki web sitelerine gittiği gözlemlenmiştir. Bu durum SEO analizi ile sağlanmaktadır.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Seo Nedir? İngilizce SEO “Search Engine Optimization” Arama Motoru Optimizasyon’ u anlamını taşımaktadır. Google, Yahoo, Bing, Yandex ve benzer büyük arama motorlarında videoların, blogların, sitelerin öne çıkması tesadüf değildir. SEO Nedir? denildiğinde; sitenin arama motorunda ilk sıralarda görülmelerine yönelik ölçüte uygun iyileştirme çalışmalarının yapılması demektir. Çalışmalar sonunda ücretli reklamlarda olduğu gibi ayrıca ücret ödenmez.

SEO Uzmanları Ne Yapar?

SEO uzmanları Arama Motoru Optimizasyonunda, sahibi olduğunuz web sitesinin değerini yükselterek ilk sayfalara ve yukarı sıralara çeker. Bunun sonucu sitedeki ziyaretçi sayısında artış sağlar. Site arama motorunda daha üst sıralarda görünmesini sağlar. Bir bakıma web ortamında meşhur olur, popüler olur. Bu reklamın en iyisi demektir. SEO uzmanları bu iyileştirme çalışmasını yaparken algoritmik bir yol izler.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Neden Gerekli? SEO Kullanmaya Hazır Mısınız?

SEO Nedir? Web sitelerinin popülerliğini koruması, daima güncel olması, değişikliklerin, yeniliklerin zamanında gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. SEO Uzmanları tüm büyük arama motorlarının kıstaslarına uygun olarak gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Böylece ziyaretçi arama motorunu kullandığında, dünyadaki tüm ziyaretçilerin yoğun internet trafiğinde ilk bu siteyi görmektedirler. SEO uzmanları sitenizin spamdan korunmasını sağlayan teknik düzenlemeler yapar. SEO Nedir? Sitenizde marka yaratmanıza yardımcı olur. Sayfa hızınızı artırır ve tarama hatalarını düzeltir. Bir işe başlarken gerekli bütçeye ya da bilgiye, beceriye sahip olmadığınızı düşündüğünüzde yardımcı olur. İşinizde yeni müşterilere ulaşmanızı sağlar, satışlarınızı artırır. Eğer site arama motoru için optimize edilmezse kendini rakip firmaların ellerine bırakır.

SEO Çalışmaları Nasıl Olmaktadır?

SEO uzmanları çalışmalarını yaparken orijinalliğe önem verirler. Kendilerini müşteri yerine koyup sitenizi yenileştirirler.

SEO uzmanları çalışmalarını sayfa –site-içi (On-Page SEO) ve Sayfa -site-dışı (Off-Page SEO) olarak 2 türlü yaparlar.

Sayfa-Site İçi SEO Nedir?

Site içinde yapılan teknik düzenlemelere On-Page SEO denir. SEO Nedir?  SEO uzmanı Googe, Yandex, Bing gibi arama motorlarının siteyi daha iyi anlaması, görmesi için onların kıstaslarına uygun site içinde çeşitli düzenlemeler yapar. Çünkü arama motorlarının amacı kullanıcıların istediklerini hızla vermektir.  İşte bu yüzden arama motorları kullanıcıların istek yoğunluğunu göz önüne alarak siteyi incelemeye alır. Hedef kelimelere önem verir. Anahtar-Hedef kelimelere göre içeriği sürekli yeniler. Böylece kullanıcı en açıklayıcı verimli bilgiye erişir.

Site içi işlemleri olarak birkaç örnek verecek olursak;

 • Site hızı,
 • Özgün içerik,
 • Görsellerdeki çözünürlük kalitesi,
 • Uygun Başlık kullanılması,
 • Alan adı uygunluğu (Domain),

vb. sıralanabilir.

Site Dışı SEO Nedir?

Site Dışı SEO Nedir?

Sayfa-Site Dışı SEO Nedir?

Site dışında yapılan teknik düzenlemelere Off-Page SEO denir. Sayfa-site-Dışı SEO çalışmaları için karmaşık teknikler vardır. SEO Nedir? Bir web sitesinin diğer bir web sitesine verdiği link (backlink) önemlidir. Backlink, kullanılan site için bir referanstır.  Arama motoru için backlink sitenin kullanıcılar için değerini gösterir. Backlinkler gerçek kullanıcı tarafından verilir. Gerçek backlinklerin verilmesi için SEO uzmanı siteyi hazırlarken sağlıklı ve doğru anahtar kelimeler seçer. SEO uzmanları sitede zengin, ilgi çekici içerikler yapar. Böylece insanlar sitenize backlinkler verir. Siteyi kaliteli doğru insanların incelemesi için geliştirir. Kullanıcıların tıklamadığı backlinkler, arama motorunca spam olarak algılanır. Çünkü arama motoru için backlink birer referanstır. Backlinki çok olan sitenin değeri artar, arama motorunda ön sıralara yerleşir. Arama motorları kullanıcıların deneyimlerine de önem verir. Sosyal medyadaki etkinlikleri, marka tercihleri gibi kullanımların sıklık derecesi de arama motorunun dikkat ettikleri arasındadır; bu alanlardaki etkinliğe göre sinyalleri belirler, ona göre algoritmalarını geliştirir, yapar.

SEO Danışmanı Nedir?

SEO Nedir? SEO danışmanı site hazırlamada önemli bir role sahiptir. Eğer iyi donanımlı uzman bir SEO danışmanı değilse site arama motorlarında en alt sıralarda görünür, üst sıralara atlayamaz. Güncelleme olmadığı için spamlara açık olur. Rakiplerinin ardında kalır.

İyi Bir SEO Danışmanı Neler Yapar?

Anahtar kelimeleri doğru, tam ve site ile ilgili seçer. Sitenin ilk sıralara geçmesi için doğru backlink çalışmaları yapar. Anahtar kelimeleri içerikle abartmaz.

Site Seçimi

Doğru site başlığının seçimine özen gösterir. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için siteye ait Sayfa Başlığı <title> ve Açıklama <description> etiketlerinin doğru şekilde verilmesi gerekir. Ayrıca içeriklerde kullanılan başlık meta etiketlerini de doğru bir şekilde seçer ve arama motorlarına ait botların tanıması için H etiket <h tag> değerlerini hiyerarşik bir şekilde verir. Siteye konuyla ilgili doğru resimler koyar. Böylece arama motorlarınca site görünür kılınır.

İçerik ve Backlink

Her gün belirli sayıda site ile ilgili makaleler yazılır. Böyle site güncelliğini korur, arama motorunda sırasını korur. Backlink alımlarını denetler. Alınan backlinklerin site konusu ile ilgili olmasına dikkat eder. Backlink sayısını denetler. Sayının aşırıya kaçmamasına dikkat eder. Aşırı backlink sayısı sitenin SandBox’a girmesine neden olur. Bu sebeple site için alınacak tanıtım yazılarının doğal bir şekilde gözükmesi için en iyi dış SEO planlamasını yapar.

SEO Gezegeni Yazı İçi

SEO Hizmeti Gerekli Mi?

Ufak çaplı iş yerlerinde olduğu gibi büyük çaplı iş yerleri ve kurumsal firmalar, kurumlar için de SEO hizmeti gereklidir. Bazen de firmanın, kurumun büyüklüğüne göre birkaç SEO Uzmanı gereklidir. SEO Firmaları web siteleri arama motorlarında sitenin uygun ve kaliteli görünmesini sağlar. Az bir bütçeyle yüksek satışlar yapılmasını sağlar, marka değerinizi artırır.

Arama motorlarında üst sıralar kullanıcıların tercih ettikleridir. Bu yüzden üst sırada olmak site için güvenilir bir görüntü oluşturur.

Paylaş

berrin@seogezegeni.com

4 Yorumlar
 • Avatar
  duygu
  Mart 24, 2018 at 5:14 pm

  çok güzel açıklamalar. teşekkürler

 • Avatar
  Onder Turan
  Ağustos 18, 2018 at 11:22 am

  Güzel bir çalışma yapmışsınız bende yeni girdim bu işe sizlerin bilgi ve birikimi sayesinde daha doğru ve verimli yapacağıma inanıyorum bu işi

Yorum Bırakın

Teklif Alın