fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

UX ve UI Arasındaki Farklar Nelerdir?

UX ve UI Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anlam ve işleyiş yönünden birbirinden farklı olan bu kavramlar buna rağmen birbirlerinden ayrı düşünülemeyecek kadar da birbirlerini etkilerler.

UI kısaltmasının açılımı ‘User Interface’ olmakla birlikte ‘Kullanıcı Arayüzü’ anlamına gelmektedir. Bu da belirli bir plan dahilinde bir web site, uygulama, program ortaya koyarken yapılan ara yüz tasarımlarını tanımlar.

UX ise ‘User Experience’ yani ‘Kullanıcı Deneyimi’ anlamına gelir ve UI’dan daha önemli bir konuma sahiptir. Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir mecrada vakit geçirirken nelerden hoşlandığı, nelerden hoşlanmadığı, bu deneyimi iyileştirebilmek adına neler yapılması gerektiği gibi sorunsalları kapsar. Yani, UX bilinmeden ve buna uygun bir planlama ortaya konulmadan UI’nın gerçekleştirilmesi pek de mantıklı olmayacaktır.

UX Neden Önemlidir ve UI Neden Ona Uyum Sağlamak Zorundadır?

UX yani kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir çünkü özellikle son zamanlarda dijitalde kullanıcının geri bildirimleri altın değerindedir. Bir kullanıcının firmanızın web sitesinde belirli saat aralıklarında vakit geçirdiğini düşünün. Hangi ürünlere veya hangi içeriklere daha fazla rağbet gösterdi? Sayfalarda kaç dakika vakit geçirdi? Yazı altına yerleştirdiğiniz yönlendirme butonunu fark ederek hedeflediğiniz sayfaya gitti mi?

Tüm bu soruların cevapları, aslına bakıldığında firmanız ve web sitenizin geleceği için önem taşır. Belirli tasarımları bu soruların cevaplarına göre gerçekleştirerek kullanıcı deneyimini zenginleştirmek hem markanızın ve ürünlerinizin dijitaldeki bu profesyonel çalışmalar yoluyla rağbet görmesini sağlar hem de hedef kitleniz gözünde daha profesyonel ve güvenilir bir imaj çizmenize de olanak tanır.

Bu nedenle UX’i etkileyen faktörlerin bilinmesi ve buna göre UI ile bir strateji geliştirilerek verilerin iyileştirilmesi şarttır. Bu gerektiğinde sayfa içerisindeki renk düzeni, gerektiğinde yazı karakteri seçimi ve yazı boyutları, gerektiğinde ise buton konumları ve yönlendirmeler olarak karşımıza çıksa da çoğu zaman daha büyük planlamalar yapmayı gerektiren sonuçlarla da karşılaşabiliriz. Önemli olan kullanıcının hareketlerini ve taleplerini iyi izleyerek bunu bir gelişim yolu olarak görmektir. Ayrıca tasarımcının gözünde kendi tasarımının mükemmel olması o tasarımın kullanıcının gözünde her zaman kullanışlı ve iyi olduğu anlamına gelmediğini de unutmamak gerekir. Kısacası, arayüz tasarımını kullanıcının deneyimi belirler ve bu tasarım çok basit olabilmekle birlikte çok komplike de olabilir.

Bu iki kavram, aynı kişi tarafından -oldukça zor olsa da ve tecrübe gerektirse de- uygulanabilmekle birlikte genel itibarıyla farklı uzmanlıklara sahip birden fazla kişiyle de süreç yönetilmektedir.

Paylaş

ebru@seogezegeni.com

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

1Yorum
  • Cihad Sümbül
    Kasım 19, 2020 at 10:13 pm

    Harika bir içerik olmuş Elinize sağlık.

Yorum Bırakın

Teklif Alın