fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Google BERT Güncellemesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Google BERT Güncellemesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Google BERT Güncellemesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Google, son beş yılın en önemli güncellemesi dediği güncelleme hakkında duyuru yaptı. Google’un yaptığı ilk duyuruya yeni bir duyuru ekleyerek Türkiye’nin de BERT güncellemesinden etkilenecek ülkeler arasında olduğunu belirtti. BERT güncellemesi arama sorgularının %10’unu etkileyecek. Peki, BERT nedir ve SEO çalışmalarını nasıl etkileyecek?

BERT Google’ın Büyük Güncellemelerinden Birisi

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, bu güncelleme metne bağlı karmaşık arama sorgularını etkileyecek.

İşte, Google tarafından yapılan açıklamanın Türkçesi:

“Bu güncelleme ağırlıklı olarak geliştirilmiş dil anlayışı ama özellikle de doğal dil/etkileşimli sorgular çevresinde şekillendirildi. BERT, arama sorgularındaki kelime nüanslarını ve bağlamlarını daha iyi bir şekilde anlayacak ve sonucunda kullanıcı için en faydalı sonuçlarla eşleştirebilecek.

Özellikle daha uzun olan etkileşimli sorgular ve “gibi, -e” gibi anlamda fark yaratabilecek eklerin kullanıldığı aramalarda, arama algoritmaları sorgulardaki kelimelerin bağlamlarını daha kolay bir şekilde anlayabilecek. Bu sayede karşınızdaki biri ile konuşurmuş gibi doğal bir şekilde arama sorgusu gönderebileceksiniz.”

BERT Algoritması Nedir?

Arama algoritması patent uzmanı Bill Slawski, BERT‘i şu şekilde açıklıyor:

Bert, uzun bir metinde kullanılabilecek doğal dil işleme öncesi bir denemedir. Öz tanımlama, konuşma etiketleme ve soru-cevap gibi doğal dil süreçlerini tanımlamaya yardımcı oluyor. Bert, Google’ın internet üzerindeki metinleri doğal dil metni olarak algılayabilmesini ve işlemleyebilmesini sağlıyor.

Google bu teknolojiyi açık kaynak olarak sunuyor ve diğer yazılımcılar da kendi BERT sürümlerini geliştirebiliyorlar.”

BERT algoritması (Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Gösterimleri – Bidirectional Encoder Representations from Transformers), doğal dil işlemleme ile ilgili öğrenen bir algoritmadır. Makinelerin bir cümledeki kelimelerin o bağlam içerisinde ne anlama geldiklerini anlamalarına yardımcı oluyor.

BERT ve Sayfa Üstü SEO

Arama algoritması uzmanı Dawn Anderson bunun SEO açısından ne anlama geldiğini açıklarken, kötü yazılmış içeriklere sahip olan web siteleri için kötü bir haber olduğunu belirtiyor.

Dawn ayrıca şunları da ekliyor:

“BERT, 11 doğal dil işlemleme görevini başarıyla ve harmanlayarak yürütüyor. Bu konuda insanların anlamlandırma çabalarından bile daha başarılı sonuçlar veriyor çünkü dilbilimciler bile bir bağlam içerisindeki tek bir sözcüğün ne anlama geldiği hakkında saatlerce tartışabiliyor.

Peki, bir sayfadaki metnin kalitesi çok zayıfsa ne oluyor? İnsanlar bile böyle sayfaları okurken, “bu ne diyor?” diye sorabiliyorlar.

Ve zamirler genellikle hep sorunlu dilsel birimler olmuştur ancak BERT bu açıdan oldukça faydalı. BERT’in iki yönlü doğası nedeniyle artık içeriklerin kaliteleri daha da iyileştirilecek.

Hala vurgunun önemi, açık yapıların kullanımı, yapılandırılmamış verilerin yarı yapılandırılmış verilere dönüştürülmesi, içerik sayfalarındaki belirli alanları site içi link göndermek için kullanma (örneğin görselin bol, metnin az bulunduğu Eticaret sayfaları) gibi yapılacak çok iş var.”

BERT, Aramaların Sorgu Anlama Düzeyini Geliştiriyor

Google’ın BERT Güncellemesi, Google’ın arama sorgularını anlama düzeyini geliştiriyor. BERT, arama sorgularını analiz ediyor, web sayfalarını değil. Ancak Dawn’ın da dediği gibi sayfa üstü SEO, kelimeleri doğru bir şekilde kullanmak için daha önemli olmaya başlıyor. Özensiz içerikler Google BERT güncellemesi karşısında büyük sorunlar yaşayacaklar.

Dawn Anderson yaptığı gözlemler sonucunda şunları söylüyor:

Bu güncelleme insanların doğal dil anlama kapasitelerini makinelere aktarıyor. BERT’i bir WordPress eklentisi gibi düşünebilirsiniz. Önce eklenti yayınlanır, ardından özelleştirilir ve geliştirilir.

“Gül” kelimesinin birçok anlamı vardır ancak tek bir şekilde yazılır. Bu kelime bağlam ile desteklenmediği sürece kelime tamamen anlamsızdır.”

Bu noktada Dawn haklı. Ve bunu şöyle bir örnekle açıklamak mümkün:

Bağlam ve BERT Üzerine Bir Örnek

Örneğin, “inek öğrencilerin özelliği nedir?” diye bir sorgu arattığımızı düşünelim.

İnek, bildiğimiz anlamıyla çiftliklerde beslenen, etinden ve sütünden faydalanılan bir tür büyükbaş hayvandır.

İnek öğrenci ise dilimizde sonralardan üretilmiş bir tamlamadır ve en kaba anlamıyla sosyal hayatından vazgeçip, sadece ders çalışmaya odaklanmış öğrenci anlamına gelmektedir.

Eğer internette “inek öğrencilerin özelliği nedir?” diye bir arama yapsaydınız, Google karşınıza çoğunlukla büyükbaş hayvanları içeren sonuçlar çıkartacaktı.

İnek kelimesinin yanında bağlamı oluşturmak için öğrenci kelimesini kullanmış olsanız bile Google bu bağlamı göz ardı edecek ve inekler ile ilgili en alakadar sonuçları çıkartacaktı. Tabi, 1 Ekim 2019 tarihinde n önce yapılan sorgular içindi.

Bugün ise böyle bir aramayı yaptığınızda doğrudan konunuz ile alakalı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz.

Dawn Anderson, yeni arama sonuçlarını şu şekilde tanımlıyor

“İnek kelimesinin bile farklı anlamları var. Hemen hemen tüm kelimelerin farklı anlamları var ve bu kelimelerin anlamlarını tanımlayan şey içinde kullanıldıkları bağlamlardır”

Bu konuda da oldukça haklı. Google’ın da arama sorgularında yaptığı şey tam olarak bu. BERT sayesinde “inek öğrencilerin özelliği nedir?” sorgusunda “öğrenci” kelimesi de sorgunun bir bütünü olarak kabul ediliyor ve bu bağlamda arama yapıyor.

BERT Yeni Bir Başlangıç Olabilir

Dawn Anderson, BERT ile ilgili şunları ekliyor:

“Tanıdığım bir araştırmacı, onaylama sorularını test etmek için asistanları ile yürüttüğü bir çalışmada BERT’i kullanıyordu. Yani bu sistemin birçok kullanım alanı var ve bizlere dilsel anlamda yeni bir başlangıç sunabilir. Bu güncelleme, bu alanda yeni bir çağ açma potansiyeline sahip bir gelişmedir.”

Elbette Google’ın bu yeni özelliğinden faydalanmak için binlerce uzun cümle yazmanıza gerek yok. Ancak bu güncellemeyi, içerik açısından dolgun ve iyi düzenlenmiş metinlerle sitenize daha fazla trafik çekmek için harika bir fırsat olarak kabul etmelisiniz.

BERT Ne Değildir?

BERT yayınlandıktan sonra birçok uzman takipçilerini BERT optimizasyon makaleleri konusunda uyardı. Bu konuda yayınlanan her habere kulak asmamak gerektiği gibi, birkaç kelime veya cümle değişikliği ile de BERT ile optimize içerik hazırlanamayacağını bilmeniz gerekiyor.

Paylaş

SEO & Digital Marketing Manager

onder@seogezegeni.com

Tüm dijital pazarlama süreçlerinde uzman olduğum "SEO, Google Ads, Instagram Reklamları, Facebook Reklamları, YouTube Reklamları" alanlarında kısaca hizmet verdiğim firmaya değer katacak tüm süreçlerde mükemmelliyetçi ve dönüşüm odaklı 360 derece çalışma tarzını prensip edinirim.

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın