fbpx

 

logo

Firmamızdan vermiş olduğumuz profesyonel hizmetler konusunda detaylı analiz ve teklif alabilirsiniz. Ayrıca dijital dünyadaki diğer talepleriniz için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

SEO

Google AdWords Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Yönetimi

Web Tasarım

Dijital Pazarlama

Çekinmeden Bize Ulaşabilirsiniz


Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bize ulaşın. Ücretsiz analiz yapmak veya teklif vermek bizim işimizin bir parçasıdır.

0555 162 62 11

info@seogezegeni.com

Bayraklı/İZMİR ve Maslak/İSTANBUL Ofislerimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

0555 162 62 11

Bayraklı/İZMİR & Maslak/İSTANBUL

Top

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlama, sosyal medya platformları kullanılarak gerçekleştirilen tüm pazarlama faaliyetleridir.  Bu pazarlama faaliyetinde bir ürün ya da hizmet sosyal medya ağları üzerinde tanıtılır, reklam faaliyetleri yürütülür ve marka bilinirliğinin arttırılması gibi çalışmalar yapılır.

Sosyal medya 2020 Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı yer alıyor. Bu ülke nüfusunun %65 kadarını oluşturuyor.  Ülkemiz Facebook, Youtube, Twitter, Pinterest, Vimeo, Tiktok, Instagram,  Linkedin gibi birçok sosyal medya uygulamasının kullanımında dünyada ilk 10 ülke içinde yer alıyor.

Yukarıda verdiğimiz veriler dikkate alındığında sosyal medya en etkili pazarlama çalışmalarının yürütüldüğü alan haline geliyor. Büyük ya da küçük birçok işletme ve marka sosyal medyaya yönelik pazarlama faaliyetlerine çok ciddi yatırım yapmaya odaklanıyor.

Sosyal medyaya yönelik pazarlama stratejisi geliştirme ve bu stratejiyi uygulamak için profesyonel sosyal medya yönetimi desteği almalısınız.  Bu sayede istediğiniz dönüşüm oranlarını alabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Markanızın sosyal medyada etkin olabilmesi için profesyonel sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirmesi gerekiyor.  Ülkemizde maalesef markalar sosyal medya üzerinden yürüttükleri pazarlama faaliyetlerinde tüm potansiyellerini hayata geçirmiyor. En büyük yanlış algı ise takipçi sayısı ve postlardaki beğeni sayısının başarı olarak görülmesidir. Sosyal medyada markanızın güvenilirliği en önemli silahınız olmalıdır.  Bunun için de doğru pazarlama stratejisi oluşturmalısınız;

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Sosyal medya platformları üzerinde pazarlama faaliyetlerinizin etkili sonuçlar vermesi için hedef kitlenizi belirlemelisiniz.  Yaş, cinsiyet, sosyal medyada aktif olunan saat aralıkları, ekonomik durum gibi birçok demografik özelliği dikkate alarak hedef kitlenizi tanımalı ve pazarlama stratejinizi buna göre oluşturmalısınız.

Doğru Sosyal Medya Platformlarının Seçilmesi

Ülkemizde belli başlı birkaç tanesi bilinse de dünyada çok sayıda sosyal medya platformu vardır. Tüm platformlarda yer almaya çalışırsanız hedeflerinize ulaşamazsınız. Bu yüzden hedef kitlenizi de belirledikten sonra sizleri sosyal medya hedeflerinize ulaştıracak platformları tercih etmelisiniz.

İçerik Oluşturma Stratejisinin Oluşturulması

Sosyal medya üzerinde trendleri takip etmeli ve özgün bir içerik stratejisi geliştirmelisiniz. Markanızı yansıtan video içerikler, etkinlikler, yarışmalar, etkileşim oluşturacak postlar oluşturmalısınız. Ayrıca markanızın hikayesini ortaya koyan içerik stratejileriyle öne çıkmalısınız. Diğer markaları önüne geçecek, etkileşim oranınızı arttıracak bir içerik stratejisine ihtiyacınız var.

Sosyal Medya Bütçesinin Oluşturulması

Sosyal medya pazarlama çalışmaları için belirli bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Marka bilinirliğinizin artması, potansiyel müşterilere ulaşılması, marka bağlılığı oluşturulması için belirli bir bütçe oluşturarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Marka Hikayesinin Oluşturulması

Sosyal medyada insanlar gerçek hikayelere önem verirler. Bu yüzden marka hikayenizi doğru stratejilerle oluşturmalısınız. Böylece takipçi kitleniz ve markanız arasında bir bağ kurabilirsiniz.

Paylaşım Takviminin Oluşturulması

Sosyal medyada takipçilerinizle her zaman etkileşim halinde olmalısınız. Bunun için de günlük, haftalık ve aylık paylaşım takvimi oluşturmanız gerekiyor. Görsel ve metin içeriklerinizi ne zaman paylaşacağınızı planlayın. Ayrıca işinize yarayacak özel günleri değerlendirin.  Paylaşım takvimi planlayarak bütçenizi daha verimli yönetebilirsiniz.

Sosyal medya alanında pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasını istiyorsanız bizimle çalışabilirsiniz.

Paylaş

info@seogezegeni.com

SEO Gezegeni, firmalara SEO, SEM, Sosyal Medya ve Web Tasarım alanlarında hizmet veren bir dijital ajanstır.

Yorum yok

Yorum Bırakın

Teklif Alın